blocks.gif

· GYIK
· Reptilia fórum
· Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 181 vendég és 0 regisztrált tag olvas minket.

blocks.gif

Reptilia fórum • Téma megtekintése - Jemeni (sisakos) kaméleon - Chamaeleo calyptratus

Jemeni (sisakos) kaméleon - Chamaeleo calyptratus

(Chamaelonidae) alrendje

Re: Jemeni (sisakos) kaméleon - Chamaeleo calyptratus

HozzászólásSzerző: Szabi1437 » 2017 júl. 26. szer., 13:12

Sanya1186!

Az infra izzó elvileg mehetne éjszaka is, azért csinálják az ilyeneket, hogy nagy hatásfokú fűtést lehessenk elérni éjszaka is. A piros fény az a tartomány, ami nem zavarja az állatot. Kamélonokhoz viszont teljesen alkalmatlanok. Vegyél hozzá kisebb teljesítményű flood izzókat, lehetőleg valamilyen normális márkától, pl. Arcadia, vagy Zoomed.

A "sima" izzók és a hüllős izzók között van két jelentős különbség. Az egyik, hogy az említett két márka izzói szélesebb szögben sugároznak, így a teljes állatot melegítik, nem csak a feje búbját. Ez mondjuk az állat egészsége szempontjából nem elhanyagolható. Másrészt az ilyen izzók bocsátanak ki UVA sugarakat (az Exoterra már nem), amiktől jobban kijönnek az állatok színei, stb.

UVB égőt - ha kompaktod van - akkor az Arcadiát, Zoomedet hat havonta kell cserélni, az Exoterrát kéthavonta. A 13 wattos kompaktok teljesen felejtősek, mert csak a közvetlen közelükben adnak le UVB-t, azt viszont elképzelhető, hogy túl sokat.

Itt egy cikk a kompaktokról pár mérési eredménnyel

Viszont, ha szeretnéd, hogy a kami elég UVB-t kapjon, akkor érdemes fénycsőre váltani. Ezekből a T5-ös Arcadiák a legjobbak, esetleg a Zoomed jöhet még szóba. Elsőre soknak tűnhet egy ilyen rendszer ára, viszont ezeket a csöveket tényleg elég évente cserélni. Ha kicsit olcsóbban szeretnéd megúszni, akkor is jobban jársz ha T8-as csöveket használsz az említett márkáktól, ezeknél 9 hónap a csereperiódus.

A noname kínai cuccok pedig kerülendőek, hiába olcsók, de egyrészt senki sem ellenőrzi őket, nincsenek róluk adatok, másrészt nem egy ilyennél előfordult, hogy UVC sugarakat bocsátottak ki, amit pl. sterilizásra is használnak, roncsolja a szöveteket.
Szabi1437
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: Soleus » 2017 júl. 25. kedd, 20:40

Sziasztok!

Szert tettem egy kis sisakos kaméleon hímre. Most három hónapos. 3 napja van nálam, de még nem evett. Nem tudom meddig bírja. Gondolom szokja az új helyét, de ez meddig fog még tartani?
Soleus
Lelkes Újonc

HozzászólásSzerző: bali88 » 2016 szept. 22. csüt., 13:33

Éjszakára ne hagyj felkapcsolva semmilyen izzót, mert alszik, zavarni fogja. Ha nagyon hideg lenne a szobában, akkor max egy kerámia izzót lehet berakni hozzá, de azt is csak úgy, hogy ne tudjon hozzáérni. De egyébként ez sem szükséges.
Nálam télen, éjjel 19-20 fok körül volt a hőmérséklet, de semmi baja nem volt az állatnak.
Ami viszont fontos, hogy a melegítő izzó mellett legyen neki UV izzó is, és azt minimum évente, de inkább sűrűbben cserélni kell! És tényleg kell! Nem érdemes spórolni rajta, mert az állat látja kárát. Nyáron meg érdemes kivinni a szabadba, napra, nagyon jót tesz neki.

Még valami. Bőven jó, ha veszel egy sima halogén izzót, vagy csináltatsz egy lámpabúrát spot izzóval, és azt használod.
Ezek az exo terrás ilyen olyan megnevezésű lámpák semmivel sem jobbak, mint egy sima izzó, nem is bírják tovább, viszont jóval drágábbak. Sok pénzt megspórolhatsz ezen. Ezt a fajta infra izzót már én is próbáltam, de nem tartom annyival jobbnak, mint amennyivel drágább.

Amúgy hány fok van a 100W-os izzó alatt? Megmérted? Mekkora terráriumban van az állat?
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: Sanya1186 » 2016 szept. 22. csüt., 11:26

Sziasztok lenne egy kérdésem Sisakos kaméleon ügyben! Vettem egy ilyen izzot Infrared Basking Spot 100W Exo Terrás...és az elnne a kérdésem hogy ez este is mehet a kaminak?? Tud tölle aludni?
Sanya1186
Újonc

HozzászólásSzerző: alex28 » 2016 máj. 29. vas., 03:29

ZsGReptiles köszönöm a választ, amúgy elég jól összeszedett az oldalatok, számomra tetszetős. Megtudtam pár új dolgot :P
szl92: annyi biztos, hogy a természetes napfényt nagyon szeretik és azt semmiféle uv lámpa nem tudja pótolni, legalábbis szerintem, de ha tévedek majd kijavítanak :D Az enyém is költözik kifelé, amit észrevettem, hogy amikor kint van rendes napon akkor ezerszer barátságosabb, vagy csak a flexáriumoot nem szokta meg soha, hogy az az övé, de onnan mindig kijött fújtatás nélkül.
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: szl92 » 2016 máj. 23. hétf., 14:17

Sziasztok!

4napja van nálunk egy kis kaméleon, eddig nappal kiraktuk az ablakba, hogy napozzon, úgy tűnt, hogy jól érzi magát. A belvárosbna lakunk és pont szemben van egy elég hangos építkezés, és ma folytatták. Ugyanúgy kitettük az ablakba , de folyamatosan barna volt és a levél alá bújt. A hang lehet a probléma? Több dolgot is olvastam, hogy mennyire hall. Ha nem hallja nagyon, akkor lehet, hogy jobb, ha nem természetes nap alá tesszük, hanem napközben is UV lámpa alatt van?

Köszi:)
szl92
Újonc

HozzászólásSzerző: ZsGReptiles » 2016 máj. 15. vas., 19:16

alex28 írta:Sziasztok!
Sisakos kaminál, amikor a tojás megtörik, onnan számítva kb mennyi idő amíg elő is bújnak a tojásból? :) Ha jól értelmeztem külföldi fórumokon, akkor ez elég változó lehet néhány órától, pár napig is eltarthat. Válaszaitokat előre is köszönöm! :)

Szia!
Változó az idő! Nem kell siettetni sem zavarni a kelésben. Ha kibújt és bent marad még pár órát a dobozban akkor sem lesz semmi baja. Meleget neki és nyugalmat!
Az első és az utolsó kami kelése között akár 2-4 hét is előfordult már. Ez mind függ a keltetési körülményektől.
ZsGReptiles
Újonc

HozzászólásSzerző: alex28 » 2016 ápr. 22. pén., 17:33

Sziasztok!
Sisakos kaminál, amikor a tojás megtörik, onnan számítva kb mennyi idő amíg elő is bújnak a tojásból? :) Ha jól értelmeztem külföldi fórumokon, akkor ez elég változó lehet néhány órától, pár napig is eltarthat. Válaszaitokat előre is köszönöm! :)
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: lacking77 » 2016 feb. 14. vas., 17:40

Sziasztok
Olyan problémám van, hogy a 3 és fél hónapos lány sisakos kaméleonom nem hajlandó enni. Előtte egy héttel vedlett, utána még evett, de már egy két napra rá egyre kevesebbet, mostanra pedig 6 napja egyáltalán semmit. Inni iszik, néha elfogadja fecskendőből is, az üvegre spriccelt víz is érdekli. Próbáltam adni neki a tücskökön kívül már lisztkukacot és csótányt is, eredménytelenül. Tegnapig még volt széklete is, barna fehér, nedves. A viselkedése is megváltozott, nincs olyan élénk színe, mint előtte és hamar fel is idegesíti magát, ha a terráriumban mozgás van, egyszer próbáltam kézből etetni, még a kezemre is rákapott, de nem a nyelvével, hanem a szájával. Néha pedig észrevettem, hogy féloldalasan pihen a mászóágain, kb. mint egy motoros.
UVB és vitamin van, hőfok 28 körül, páratartalom 70 körül van.
A válaszotokat előre is köszönöm.
lacking77
Lelkes Újonc

HozzászólásSzerző: alex28 » 2016 jan. 18. hétf., 23:30

Nálam azzal kezdi, hogy nem eszik, onnan kb 1 hónap szokott lenni, de ez szerintem változó, én azt hallottam általában onnan számítva 2 hét, az enyém rátol még 2-t.. Én személy szerint poloskát nem adnék neki, viszont a szöcske teljesen jó, amennyiben nem permetezik a rétet. Szóval, ha ilyen veszély nincs akkor tökéletes, sőt szerintem még jobb is mint a tenyésztett eleség :D
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: lacking77 » 2016 jan. 13. szer., 21:11

Ja és még a kajával kapcsolatban...:D
Szóval ha mondjuk berepül egy poloska a 4. emeleti lakásomba, azt oda adhatom-e neki, vagy pl ha szedek neki szöcskét a réten pl, mi az amit így is oda lehet neki adni? mert gyakran járok lent vidéken és pont ezer meg ezer hektár rét van amiről gyerekkorunkban szedtük a bogarakat, szóval lenne ellátmány bőven..., azt tudom, hogy a fekete tücsök kemény neki:)
lacking77
Lelkes Újonc

HozzászólásSzerző: lacking77 » 2016 jan. 13. szer., 17:32

Szia! Köszi neked is a választ! Még annyit kérdeznék, hogy mennyi idő múlva rakja le az áltojásokat?
lacking77
Lelkes Újonc

HozzászólásSzerző: alex28 » 2016 jan. 11. hétf., 18:39

Szia. Szerintem a nagyterkó 5 hónapos kor körül, már aktuális. A kézhez szoktatásra sokat nem tudok hozzátenni, az enyém miután lerakta az első tojásait tisztára behülyült, azóta elég agresszív :D Heti 2-3 alkalommal így is kiszedem legalább fél-egy órára, de csak amikor ő ki szeretne jönni. Nálam az etetés igen változó, van amikor kézből/tálbol kap enni, leginkább a gyászbogárlárvát, sáskát, lisztkukacot. Tücsök, csótány pedig beöntve, gondolom neki is kell ennyi izgalom néha :D Én a sajátomat szerintem kb 2x-er láttam inni, ha napi 2 párásítás meg van, nagy baj nem lehet :)
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: lacking77 » 2016 jan. 10. vas., 19:46

Köszi a választ, UVB izzó van a terkó tetején a rácson és mellette van egy melegítő izzó is.
Most műfű van neki betéve, de most lesz 3 hónapos, majd ha nagy terráriumba kerül akkor fogom a kókuszrostot használni.
Én csavar fűz ágakat vágtam le kint, azokat szeretném berakni, de előtte úgy olvastam érdemes érdesíteni kicsit.
Most fikusz van nála, de nem mászik rá és nem is iszik róla, azt vettem észre, hogy a hőmérő és a párásító az amiről előszeretettel iszik, ha marad rajtuk csepp, illetve néha az üveglapról. Napi kétszer van spriccelve egyébként.
A kézhez szoktatásról is lenne kérdésem, mert láttam, hogy megoszlanak a vélemények.
Körülbelül két hete van meg és sokat van kint és kézben is, úgy veszem ki, hogy beteszek neki egy ágat az álla alá amit fogok és ha akar kimászik a kezemre, közben leguggolok, hogy ő legyen magasabban nálam, ha viszont nem akar, akkor hagyom inkább. Nem színeződik el, nem látom, hogy ijedt lenne, nincsenek pöttyök sem rajta ilyenkor amikor rajtam van ez jót jelent?
Kézből nem etetem. Viszont más nem tudja kicsalni, anyura haragszik, pedig főleg ő ad neki enni és inni, de általában ha ő nyúl be párásítani még fel is pettyesedik meg fúj és tátog rá. Feleslegesen nem akarnám stresszelni, szóval jó az neki, ha kint van velem esetleg a kinti növényeken, vagy inkább hanyagoljam?
És még azt szeretném tudni, honnan fogom felismerni, ha már ivarérett és tojásokat akar rakni? most a farka nélkül akkora mint a mutatóujjam, de ha továbbra is így eszik, akkor hamar nőni fog elméletileg. Mekkora méret az, amikor érdemes átköltöztetni? Én úgy etetem, hogy a műanyag tálban amiben a tücskök vannak beteszek 5-6 beporozottat és ha megette szoktam még berakni párat, ki nem engedem a kajáját szabadon lófrálni, az jó így? Ráadásul így szerintem a nagy terráriumban is megtalálná a kaját, főleg, hogy a felső ágak alá teszem közvetlenül, így jobban érezné magát nagy terráriumban, vagy várjak még vele?
lacking77
Lelkes Újonc

HozzászólásSzerző: bali88 » 2016 jan. 10. vas., 08:47

Szia!
Tálból nem fog inni, azt felesleges is berakni a terráriumba, meg az eleségállt is belefulladhat. Bőven elég neki annyi, hogy spriccelsz vizet a levelekre, meg a terkó falára, meg fogja találni, és lenyalogatja.
Lényeg, hogy rendesen, minden nap párásíts! Nem tudom milyen aljzatot használsz, én nedvesített kókuszrostot rakok a terrárium aljába, jól párologtat, puha, olcsó, és nem penészesedik.
Nálam egyébként egy idő után megtanulták a kaméleonok a párásítást, így amikor spriccelek vizet a terkóba, odajönnek, és isznak róla.

Én a kajájukat mindig beleforgatom vitaminporba, és kalciumporba is. Túlvitaminozni nem hiszem hogy lehet őket. Max csináld azt, hogy egy kicsi szűrőbe belerakod a vitaminozott tücsköket, és lerázod róluk a felesleges port.
Fecskendővel max akkor kell vitamint adni, ha valami baja van.
UV izzód van? Az is nagyon fontos, hogy legyen, különben a D vitamin nem épül be. Ja és legalább évente cserélni kell! Van amikor már előbb is.

Én almafáról levágott ágakat raktam be a terkójukba, meg van orgonabokorról is ág. Alaposan le szoktam mosni, mielőtt berakom a terráriumba.
Nálam már jó ideje műnövény van, teljesen jók azok is, nem annyira természetes, viszont nem sárgul meg, nem potyognak a levelei. Sajnos nekem sem a schefflerák, sem a ficusok nem bírták pár hónapnál tovább. A schefflerát meg legelte is rendszeresen a kaméleon.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: lacking77 » 2016 jan. 09. szomb., 12:37

Sziasztok!
Kezdő kaméleontartó vagyok, ezért előre bocsánatot kérek a rengeteg kérdésem miatt, de van, amire nem találtam választ a google segítségével:)
Szóval van egy két hónapos kis nőstény sisakosom, naponta 5-6 vitaminozott tücsköt eszik, láttam már inni a terrárium üvegéről, de adtam már neki inni szívószállal is.

Szóval az első kérdésem:
Azt olvastam több oldalon, hogy a kamik nem ismerik fel az álló vizet, ezalól a leveleken és az üvegen megálló víz kivételt jelent? Magától meg fogja találni, ha szomjas és elég neki az a vízmennyiség amit onnan leszürcsöl, vagy adni kell neki külön fecskendőből?

Van kétféle vitaminom, az egyik a sima többféle vitamint tartalmazó por, amibe a kajáját fürdetem, a másik pedig kálcium, amit én úgy tudom, hogy 2 hetente kell neki adni, de azt is ugyanúgy? Adhatok vitamint fecskendővel vízbe keverve is? Nem tudom túlvitaminozni?

Ha át akarom rendezni kicsit a terkáját, milyen ágakat használhatok? És mi a véleményetek a mű növényekről?

Elöljáróban ennyi...:) Köszönöm.
lacking77
Lelkes Újonc

HozzászólásSzerző: partxxx » 2016 jan. 04. hétf., 17:15

Üdv, még az ünnepek előtt lerakta a tojásokat, azóta megevett mindent amit hoztam neki, annyira, hogy most a postást várom a következő adaggal :)
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: alex28 » 2015 dec. 26. szomb., 16:14

Az enyém du-tól egészen másnap reggelig ásott, reggel 8 felé már én vettem ki szegényt, tiszta föld volt a feje, nem is látott már. Az enyém nem is szokott próbaásást csinálni. Az első üreget amit kiás abba le is szokta rakni :)
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: partxxx » 2015 dec. 18. pén., 16:23

az elmúlt 2 órában csak folyamatosan ás, ugyan abban a pozícióban :\
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: partxxx » 2015 dec. 18. pén., 14:59

tetszik neki, tegnap ásott és ma is
előbb vagy utóbb csak lerakja :)
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: Raxxon » 2015 dec. 17. csüt., 10:46

Hali,

Elég szerintem de rakhatsz be neki többet is, hogy tudjon választani ( ha befér a terkóba ) mert ezek ilyen válogatósak, ha nem tetszik neki a doboz amit beraktál akkor képes tartogatni a tojásokat.

Drukkolok :wink:
Üdv: Raxx :)
Raxxon
Látogató

HozzászólásSzerző: partxxx » 2015 dec. 16. szer., 19:21

Hali, az én kislányom is elkezdett kapirgálni.

Tettem be neki egy kb 20x20x10 (HxDxW) papírdobozd megtöltve fomok/virágföld nedves keverékével, oda ahol az ásást elkezdte.

Elég neki ekkora, vagy keressek nagyobbat?
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: alex28 » 2015 nov. 10. kedd, 13:48

Sziasztok!
Úgy érzem hamarosan egy kis meglepetés fogad majd. Remélem most már lerakja a tojásokat, mert már szeptember 25. óta alig eszik, és lassan ideje lenne már :P
Csatolmányok
20151110_133953.jpg
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: rison77 » 2015 szept. 18. pén., 17:29

Sziasztok!
Egy kb másfél éves hím vedlés után benyomta a hisztit, és semmit nem hajlandó enni, vedlés alatt is napi 4-5 tücsköt megevett, ahogy levedlett semmit... a héten a fél tücsökállományomat kidobtam, mert hiába adtam oda nem kellett neki, vitaminozva meg sokáig nem élnek.. Próbáltam csótánnyal nem nagyon izgatta, próbáltam a kedvencével a gyászbogárlárvával, erre még akkor is ráugrik ha nem éhes, de nem izgatta. Inni se nagyon látom amikor lepermetezem a levelet, nem nagyon érdekli. Ezeket leszámítva semmi változást nem veszek észre a viselkedésében ugyanúgy aktív izgága mint eddig. Szerintetek valami problémája lehet? Mert azért így hogy 5 nap koplalás után se hajlandó kajálni az szerintem már nem egészséges.
rison77
Lelkes Újonc

HozzászólásSzerző: DaFfe » 2015 szept. 14. hétf., 22:59

köszi remélem minden rendben lesz! :) A terkóba 25-27 fok van,az izzók alatt kb..32-33.Eddig nem ásott soha pedig már 2,5 éves,de most az utóbbi napokban már a földön is alszik napközbe pár órára fel megy az ágakra,de amúgy egész idő alatt a földön van..
DaFfe
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: Raxxon » 2015 szept. 14. hétf., 15:20

Szia,
Az nagyban függ a terkód hőmérsékletétől, de általában nem tesz jót a tojásoknak ha nagyon sokáig odabent maradnak.
A lányka egyébként szokott "próbaásásokat" végezni a nagy esemény előtt (Az enyém párzás nélkül is csinálta) , de ebből nem tudod kiszámolni mikor fogja lerakni őket úgyhogy szerintem minél előbb gyártsad le az inkubátort.
Mindenesetre én 1-2 napnál tovább tuti nem merném otthagyni a cuccot

Sok sikert a kicsikhez :)
Üdv: Raxx :)
Raxxon
Látogató

HozzászólásSzerző: DaFfe » 2015 szept. 13. vas., 21:48

Sziasztok! Meddig maradhatnak a tojások a terkóba? Mert már 1-2 napja ás a kislány(de még nincsenek tojások)és még nincs kész a keltetőm.. szóval,ha letojna meddig maradhatnak maximálisan a terkóba? #-o
DaFfe
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: partxxx » 2015 szept. 09. szer., 08:45

elmúlt a fellángolás, az élénk színekből visszafogott és már eszik is rendesen :)
fiúzni nem volt, majd legközelebb
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: barca007 » 2015 szept. 01. kedd, 07:27

Te döntöd el, de 50-80 kicsire kell vigyáznod majd.
Amúgy várd meg a 1,5 éves kort, akkor tenyészérett.
barca007
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: partxxx » 2015 szept. 01. kedd, 06:42

ismerősömnek van hímje, érdemes lenne pároztatni őket ??
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: barca007 » 2015 aug. 30. vas., 22:11

Az is probléma lehet, hogs mindig van elötte kaja, így nem vágyik rá.
Be Teese egy hétig, utána fog enni.
barca007
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: alex28 » 2015 aug. 30. vas., 20:00

sokat nem tudsz vele csinálni, az enyém napokig nem evett pedig volt bent neki kaja, aztán 3-4 nap koplalás után kb 1 tücsi, de lehet azt is cska azért mert már idegesítette, viszont miután lerakta a tojásokat, pár napra rá csak úgy falt, arra érdemes is felkészülni, valószínű éhes lesz :D
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: partxxx » 2015 aug. 30. vas., 10:37

Köszi a válaszokat,

Viszont még most sem nagyon eszik. Csináljak vele valamit? Eleség van neki bőven, amennyi kell magáhozveszi ?

jah és 5 féle eleségállattal etetem, azt sem lehet mondani, hogy nem változatos :)
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: alex28 » 2015 aug. 24. hétf., 06:14

Ivarérett lett, azért is vette fel ezeket az új szineket, a narancs meg a türkiz :) Barca most elkeserítettél, a tojásrakás óta az én nőstényem elég agresszív, azthittem ez elmúlik majd egy idő után, de ezekszerint nem sok esély van rá.. :D
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: barca007 » 2015 aug. 22. szomb., 21:58

Szerintem ivarérett lett. Ne csodálkozz rajta, hogyha ezentúl sokkal agresszívebb lesz.
Nekem már két éves a nőstény, kiskorában naponta megevett 15-20 kis tücsit/ 8-10 kissáskát/ rengeteg lárvát, mostmár csak a harmadát eszi meg, mert már nem fog nőni, és nem kell annyi kaja.
Amúgy nagyon szépen felnevelted, nagyon tetszik a kép.
barca007
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: partxxx » 2015 aug. 22. szomb., 17:34

Sziasztok,

Anno meséltem, hogy milyen jó étvágya van. Az utóbbi 1-2 hétben viszont alig eszik és sárga minta jelent meg rajta.
Fel-le járkál a terkóban vagy ki akar jönni.

Áprilisban került hozzám még kicsiként (nagyon kicsiként), nem hiszem hogy tojást rakna, vagy igen ?

2015-08-22 06.20.29.jpg
kami
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: alex28 » 2015 aug. 20. csüt., 10:27

Nekem tojásrakás előtt állandóan sötétebb színe volt, ha kivettem kézbe csak akkor világosodott ki. Az enyém pl nem végzett próbaásásokat, lerakta és kész :D A te esetedben valószínű, hogy a helyváltozás vagy valami stressz érheti, vagy tényleg csak melegedni akar. Tojásrakás előtt nem igazán esznek és jobban zavarja is őket az emberi vagy bármilyen más élőlény jelenléte. Illetve azthiszem írta is, hogy ha óvatosan megtapogatod a hasát lehet érezni a tojásokat, na meg az látszódik is :)
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: barca007 » 2015 aug. 18. kedd, 23:19

Az enyém akkor ilyen, ha idegent lát, illetve ha nincs elég búvóhelye.
Belehetne rakni több, dúsabb, átjárható, de nem átlátható növényt, bennük több mászóággal.
Amúgy lehet, hogy még nem szokta meg az új környezetet, és az új gazdáját.
barca007
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: bali88 » 2015 aug. 18. kedd, 10:24

Szia!
Azért ha körülnézel, lehet találni a neten írásokat a sisakosokról. Esetleg nézz rá a chameleonfarm oldalára, ill van még pár hasonló oldal, akik foglalkoznak ezzel az állattal. Ill ha van időd, olvass vissza itt a forum topicban is, sok minden le van írva.
Nekem nőstény kaméleonom még nem volt, így nem akarok hülyeséget írni a színével kapcsolatban.
Normál helyzetben akkor sötétednek el, ha gyorsan fel akarnak melegedni, így könnyebben elnyeli a testük a hőt.
Éjszakára, ill ha melegük van, meg kivilágosodnak.
Ha meg félnek, vagy mérgesek, stressz éri őket, akkor sötétebb színük lesz, ill egy csomó apró pont meg minta jelenik meg rajtuk.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: Frank19920223 » 2015 aug. 18. kedd, 09:59

Köszönöm a hasznos tanácsokat!
Raktam be neki virágföldet, ha tojást akar rakni akkor tudjon.
Egyébként nem látom, hogy próbaásásokat végezne, amit több helyen is olvastam.
Enni eszik egyelőre magától is vadászik, illetve kézből is. Én sem gondolnám, hogy valami betegsége lenne, inkább attól félek, hogy nem érzi jól magát, ezért a sötét szín.

Szakirodalmat elég kevésnek találom ezzel az állattal kapcsolatban, ezért előre is elnézést ha itt számotokra egyértelmű kérdésekre várok választ.

Abban, hogy tojást akar rakni egy dolog miatt nem vagyok biztos teljesen, de ha valakinek van tapasztalata ez ügyben segítsen :)

KÉRDÉSEM, ha esetleg tényleg tojásrakás előtt áll, akkor ez a sötét szín állandóan jelen van?
Mert ahogy írtam, estefelé, (de még lámpánál) nálam újra felveszi a világos színt, tehát nem állandóan sötét.

Pár nap múlva jelentkezem, hogy alakult a helyzet.
Köszi, sziasztok ;)
Frank19920223
Újonc

HozzászólásSzerző: barca007 » 2015 aug. 17. hétf., 22:01

Frank19920223 írta:Sziasztok!

páratartalom most éppen 50, egyébként 40 és 60 között szokott lenni. Aljzaton fenyőkéreg. Két élő fikusz és mászóágak... Valamint spriccelni szoktam neki vizet a növényekre gazdagon napi 2-3 szor. Külön itatója nincs.

A párát fel lehetne növelni 65-80-ra, úgy, hogy az aljzatot kicseréled kókuszrostra, és egy kannával 2 naponta alaposan meglocsolod( ne tocsogjon). A növényekre így is kell spriccelni, mert a kami csak ebből tud inni.
Amúgy király helyet csináltál.
barca007
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: alex28 » 2015 aug. 17. hétf., 20:46

Szia!
Az én nőstényem is átment sötétebb színre, meg is vadult, előtte nagyon kezes volt, illetve egy idő után már nem is evett szerintem közel 3 hétig... Tojásrakás előtti 3-5 nappal ismét elkezdett enni, de csak egy keveset. Méret alapján esélyes, ha abbahagyja az evést, esetleg ingerlékenyebb lesz, illetve kifordul magából akkor esélyes. Látszik is rajta egyébként, hogy nő a hasa, kicsit nehézkesebben mászik, sőt ha finoman tapogatod a hasát érződnek a tojások is. Tegyél be neki egy nagyobb vödröt megöltve virágföld és homok keverékével, vagy akár virágföld és kokuszrost keverék (én ez utóbbit használom). A vödör átmérője legyen olyan 25-30 cm, magassága is legalább 20 cm. Vagy akár a terrárium alját is beboríthatod ezzel a virágföldes keverékkel, csak többet kell majd takarítani :D lényegében a talaj vastagsága legyen legalább 20-25 cm. Egyébként én sem ajánlom a fenyőkérget, az én kamim is benyelt egy egész nagy darabot még 4 hónapos korában, de szerencsére nem lett baja. Azóta nálam is a kókuszrost megy, tényleg baromi jól párologtat :) Bocsi a hosszú válaszért, remélem azért segít majd :)
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: bali88 » 2015 aug. 17. hétf., 16:04

Szia!
A leírásod alapján én is arra tippelek, hogy tojást fog rakni.
Bár nekem nőstényem nincs, csak hím kamim, olvastam, hogy a nőstények tojásrakási időben sötétebb színeket vesznek fel.
Szóval ne aggódj, nincs baja az állatodnak. Egyébként is, a körülmények, amiket leírtál a helyéről, tökéletesek.

Az aljzathoz annyit tennék hozzá, hogy régebben én is fenyőkérget használtam, de aztán később áttértem a nedvesített kókuszrostra, jobban párologtat, és az eleségállat is nehezebben bújik el benne. Ill kisebb az esély rá, hogy véletlenül megesz egy nagyobb darabot.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: Frank19920223 » 2015 aug. 17. hétf., 14:12

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni! Kicsit lehet hosszú leszek.
Múlthét kedden került hozzám egy lány sisakos kaméleon, korát nem tudom mert akitől kaptam nem kérdezte meg az eladót. De olyan tenyeres, plusz a farok.
Namármost a terrárium lényegében egy nyitott szekrénybe van beépítve, eleje nem üveg, hanem ez a finom aprólyukú alumíniumrács. (kb. mint egy flexárium.) az egész helye 80 cm magas 40 mély és 55 széles. A felső tartományban 33 celsius, páratartalom most éppen 50, egyébként 40 és 60 között szokott lenni. Aljzaton fenyőkéreg. Két élő fikusz és mászóágak. Tetején egy sima 60 W os izzó és egy UVB izzó ami exoterra 13 watt. Enni sáskát, és gyászbogárlárvát kap vitaminozva, (ma próbálkoztam tücsükkel, nem kellett neki) Valamint spriccelni szoktam neki vizet a növényekre gazdagon napi 2-3 szor. Külön itatója nincs.

A PROBLÉMÁM az lenne, hogy ezidáig az állat evett nagyon szépen, szép élénk színei voltak, persze ha megijedt netán valamitől egyből elsötétedett. A tegnapi napon viszont az történt hogy villanykapcsolás után felvet egy nagyon sötét színt és azt hordta egészen késő délutánig, majd délután ismét kizöldült, evett is jó sokat. Ma megint ez a helyzet, 15 óra van, ma még nem evett csak egy gyászbogárlárvát, azt is kézből. Színe szintén teljesen sötét, foltjai sem látszanak. Tegnap és mai is azt csinálta továbbá, hogy nem maradt meg egy helyben, mászkált összevissza a helyén, le a földre is, de nem maradt ott.

Megkérdeztem egy kereskedőt, szerinte elképzelhető hogy terhes.

Szerintetek mi lehet a helyzet? Bevallom teljesen tapasztalatlan vagyok a témában, de más állatokat is tartok felelősséggel úgyhogy megfogadnék egy két jó tanácsot, észrevételt.

Köszönöm szépen hogy végigolvastad, és a segítséget előre is.
Frank19920223
Újonc

HozzászólásSzerző: bali88 » 2015 aug. 04. kedd, 11:42

Hát ez jó kérdés. A kaja hiányát talán jobban bírja, mint a vízét.
Azért nézz körül a lakásban, hátha előkerül.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: Kami81 » 2015 aug. 04. kedd, 11:03

igen én is így gondolom,hogy egyre kisebb az esély,hogy meglesz...
nem volt terráriumba,mert kiszoktuk engedni néha ,hogy mászkáljon.csak a fene gondolta hogy ő most világot akar látni.ha mégis bent van akkor meddig bírja étel és víz nélkül?mondjuk ha beszorult vhova és nem tud kijönni?
Kami81
Újonc

HozzászólásSzerző: bali88 » 2015 aug. 04. kedd, 07:39

Ha tényleg kiment az utcára, udvarra, akkor így több nappal később már elég kicsi az esélye hogy meglesz, sajnos. Macskák, nyestek, esetleg ragadozó madarak elég könnyen elkaphatják.
Lakásban biztos nincs? Néha a leglehetetlenebb helyekre tudnak elbújni az állatok. Akár szekrény mögött, vagy bútor alatt, ami alá befér.

Egyébként hogy tudott elszökni? Nem volt terráriumban?
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: Kami81 » 2015 aug. 03. hétf., 23:26

Még mindig semmi...nem tudom van e meg esely rà.hogy elokerul...tuti kiment mert par napig nem voltunk itthon igy biztos elojott volna... :cry:
Kami81
Újonc

HozzászólásSzerző: Kami81 » 2015 júl. 28. kedd, 21:12

köszönom barca007!eddig semmi,de remelem onnan mar nem megy sehova es hamar meglesz.csak olyan egyforma zöld minden.
Kami81
Újonc

HozzászólásSzerző: barca007 » 2015 júl. 27. hétf., 09:01

Rison77
Simán lehet szerintem, mert nekem is ilyenek a kamik, mindentől rettegnek, csak tőlem nem.
Kami81
A legközelebbi fák ágain keresd szerintem, mivel általában 1 fa elég nekik, és mindig a legmagasabb helyeket keresik.
barca007
Fanatikus Tag

Következő

Vissza: Kaméleonfélék