blocks.gif

· GYIK
· Reptilia fórum
· Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 36 vendég és 0 regisztrált tag olvas minket.

blocks.gif

Reptilia fórum • Téma megtekintése - Kínai tűzhasúgőte - Hypselotriton orientalis (David, 1873)

Kínai tűzhasúgőte - Hypselotriton orientalis (David, 1873)

(Caudata) rendje

Re: Kínai tűzhasúgőte - Hypselotriton orientalis (David, 1873)

HozzászólásSzerző: Chamaeleo » 2015 jún. 16. kedd, 16:41

A dolog egy kicsit árnyaltabb: bár való igaz, hogy a természetben sok gőtefaj fiatalon szárazföldi életmódot folytat és csak az ivarérés közeledtével tér vissza a vízbe, fogságban a vetélytársak és ragadozók hiánya, valamint a kiegyenlítettebb környezeti viszonyok miatt hajlamosak már ebben a korban is vízhez kötöttebben élni. Ennek megfelelően a fiatalok többféleképpen is nevelhetők:
1. Teljesen szárazföldön. Ilyenkor a szokásos terráriumi aljzatokat lehet használni (kókuszrost, erdei föld vagy ezek keveréke, a lényeg hogy ne legyen savas - a tőzeg emiatt nem jó). Búvóhelyre szükség van. Etetni apró rovarokkal (muslicával, napos tücsökkel, levéltetűvel stb, megfelelően vitaminporozva heti 2-3 alkalommal) vagy kis kupakba kihelyezett élő tubifexszel lehet, az etetés napi szinten szükséges. Ez esetben viszont növekedésük lassabb, vízbe szoktatásuk sokkal nehézkesebb mint a lentebb említett módszernél.
2. Félvízi környezetben. Ez esetben pár (eleinte 3-4, majd néhány hónappal később 4-5) cm mély vízből kiálló kövek és lebegő növények biztosítják az állatoknak a szárazulatot és a könnyű levegőhöz jutást. Etetés hasonlóan történik, célszerű eleinte csipeszről adni nekik a tubifexet. Ez esetben maguk dönthetik el, mikor térnek vissza a vízbe, a legtöbb esetben ez olyan 3-5 hónapon belül megtörténik (az alacsonyabb hőmérséklet segítheti a dolgot), gondozásuk innentől már nem okoz problémát.
Magam is kipróbáltam mindkettőt, az utóbbi az, amelyik kevésbé bizonyult problémásnak. Ami fontos: apró állatokról van szó amik nagyon ügyesen másznak minden függőleges felületen, ezért különösen figyelj rá, hogy ne tudjanak kiszökni!
Javaslom a következő leírásokat:
Raising juvenile Cynops orientalis - Caudata Culture
A kínai tűzhasú gőte tartása, szaporítása - Terrarista.hu
Chamaeleo
Tag

HozzászólásSzerző: anolis2 » 2015 jún. 16. kedd, 08:48

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy a frissen átalakult gőtéknek milyen jellegő terrárium kell és, hogy mivel lehet etetni őket?
Ezt azért kérdem, mert több helyen olvastam, hogy a fiatalok az átalakulás után szinte csak a szárazon tartozkodnak és ilyenkor az etetésük körülményes. Lehetséges, hogy visszamennek a vízbe vízibolhára és kandicsrákra vadászni, mert így könnyebb lenne az etetés.
anolis2
Gyakori látogató

HozzászólásSzerző: almababy » 2013 máj. 09. csüt., 19:28

Köszönöm:)

Akkor a vizes dolgot nem erőltetem, maradnak, ahogy vannak... Próbálok lehúzott redőnnyel lenni meg éjjel szellőztetni, de ez akkor nem elég...
Egy gőte eszik csipeszről, szúnyoglárvát szokott kapni, ő elő is jön etetésre. A második rapszodikus, hol igen, hol nem. A harmadik pánikol és az őrült sebességével elrohan úgy 5 cm-t... A csipeszes legyet majd megpróbálom.

Köszi!:)
almababy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: Chamaeleo » 2013 máj. 09. csüt., 17:08

A farkos kétéltűek alapvetően hűvös klímán érzik jól magukat, a 25°C-nál magasabb hőmérsékletet már nehezen viselik el tartósan, és ez erre a fajra különösen igaz. A természetben szaporodni ősztől tavaszig szoktak, ehhez az ideális hőmérséklet olyan 8-17°C. Ha az idő melegebbre fordul, a szabadban gyakran elhagyják a vizet és szárazföldi életmódra térnek át. Ha jön az őszi lehűlés, újra felkeresik a vizeket. A te esetedben is ez történt. A vízben maradást magasabb szobahőmérsékleten (23-26°C) csak úgy lehet erőltetni, hogy megfosztjuk az állatokat a szárazföldi élet lehetőségétől, csak a vízben lebegő növényekről dughatják ki a fejüket levegőzni.
Etetés: a lisztkukac nem kimondottan ideális táplálék alacsony vitamin- és ásványianyag, valamint magas zsírtartalma miatt. Még egy tulajdonsága, ami miatt nem szívesen fogyasztja sok kétéltű, az a kemény kitinváz. Ha élve, teljesen sértetlenül adod oda nekik, valószínű, hogy mérete, mozgása és keménysége miatt ki fogják köpni. Ha rovarral etetsz és azt akarod, hogy a gőte biztosan elfogadja, add neki oda leölt állapotban csipeszről. Így biztos nem fog sem elszökni, sem kárt tenni, és kiszivárgó testnedveinek ízét érezve a gőte is szívesebben fogyasztja majd el.
Chamaeleo
Tag

HozzászólásSzerző: almababy » 2013 máj. 09. csüt., 16:13

Pont ezt nem értem, ha meleg van, miért nem inkább úsznak:)
Akkor hétvégén takarításkor hagyom így berendezve a terkót és reménykedek a legjobbakban!

Lisztkukacot etettetek már tűzhasúakkal? Mert a nagyobb méretű muslit kicsinek érzem, a légy túl gyors, a tücsköktől félek, hogy megrágják őket... Jobb ötletem meg már nincsen.

Köszönöm a türelmeteket ;) :)
almababy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: Chamaeleo » 2013 máj. 09. csüt., 14:18

Ha egy gőte hajlandó rendesen enni, nagy baj biztosan nincs vele, úgyhogy ne félj. Majd ha hűvösebb (<20°C) lesz, akkor talán be fognak menni a vízbe.
Chamaeleo
Tag

HozzászólásSzerző: almababy » 2013 máj. 08. szer., 09:31

Én mást se csinálok,csak ezekért aggódok XD Minden más állatka teljesen boldog és aktív, egyedül a tűzhasúaknak nem tudok a kedvére tenni :/
almababy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: orientalis » 2013 máj. 07. kedd, 19:57

Nem kell aggódni, ha minden stimmel és nem mennek be, akkor nem mennek be.
Spared no expense!
orientalis
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: almababy » 2013 máj. 07. kedd, 18:33

Azt ugye teljes takarításkor szoktam, 2 hetente... Minden lemos, kimos, mohacsere stb....
De tisztítás után se mennek vízbe :'( Lehet a lebegő növényes dolgot megpróbálom, vagy hagyom őket így :/ kínomban már nem tudok mit tenni-.-"
almababy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: orientalis » 2013 máj. 07. kedd, 18:10

A granulátumnak amúgy is vízben kell állnia, az nem baj, igazából csak úgy van értelme. Csak időnként azt is ki kell kapni, és abból a részből is kiszipkázni a vizet.
Spared no expense!
orientalis
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: almababy » 2013 máj. 07. kedd, 16:39

Sajnos javítás ellenére ( azért olyan csúnya vastag a szigetelés) ereszt a két rész, így átjárás van a vízterek között :(
Az agyaggranulátum is így vízben van.

A moha egy réteg, a "dombocska" is agyaggranulátum, hogy a moha ne érjen a vízbe, így nem rohad (annyira). Sajna nehéz jó minőségűt találni, ami nem barnul be ilyen hamar, pedig ez is vmi német márka -.-"

A vízbe már nem mennek egyáltalán, ha frissen takarított, ha nem :S
almababy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: orientalis » 2013 máj. 07. kedd, 12:00

A vizet abban a kis medencében én sokkal gyakrabban takarítanám, de a moha szerintem jó így. Nem is kell ilyen vastag rétegben, akkor tovább tart a csomag.
Spared no expense!
orientalis
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: almababy » 2013 máj. 07. kedd, 10:11

No itt a mostani helyük. Kettő eszik csipeszről szúnyoglárvát, egy meg remélhetőleg a muslicákra vadászik.
Folyamatosan a növénykén ülnek összebújva.

Kb. 2 hetente takarítom őket, mert akkorra a moha és a víz is nagyon dzsuva tud lenni.
Ez túl gyakori?

Kettő szerette a vizet,a harmadik sose...
Csatolmányok
DSC_0123.jpg
almababy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: Predi » 2013 ápr. 29. hétf., 19:53

Kérésre a topic neve frissítve Dubois, A., Raffaëlli, J. (2009): A new ergotaxonomy of the family
Salamandridae, Goldfuss, 1820 (Amphibia, Urodela); Alytes, 26(1-4): 1-85. alapján.
http://pygmydragons.eu/ Rhacodactylus spp., Repashy Superfoods
Predi
Moderátor

Re: Tüzhasú göte - Cynops orientalis (David, 1873)

HozzászólásSzerző: Chamaeleo » 2013 ápr. 28. vas., 17:10

Elképzelhető, hogy a hőmérséklet emelkedése váltotta ki ezt a viselkedést. A túl gyakori takarítás szintén okozhat stresszt, ami a víz elhagyásában nyilvánul meg. Próbáld meg úgy, hogy megszüntetsz minden szárazulatot, és csak lebegő növényeket hagysz nekik mint levegőzési lehetőséget, ne félj, vízbe fulladni nem fognak.
Chamaeleo
Tag

HozzászólásSzerző: almababy » 2013 ápr. 18. csüt., 08:38

Újabb nem túl örömteli segítségkérés... feljött a jobb idő és a tűzhasúim depressziósak lettek......
Osztott terráriumuk van, kezdetben imádták a vizet, aztán már 3 hete bele se mennek, hiába tisztítom, hiába van benne ilyen-olyan növényke... Csak ülnek és néznek a mohán.. :S

Valami tipp erre a viselkedésváltozásra?

Köszi
almababy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: almababy » 2013 jan. 05. szomb., 15:32

Már nagyobbak, 6-9 cm-esek.Olyan 2-3 évesek lehetnek, bár a boltban nem tudom meddig lehettek. Egyikük eszik csipeszből, a másik kettő nagyon félős, nem tudtam anno mit kezdeni velük... Bezzeg a bordások, ott kapaszkodnom kell a csipeszbe, hogy az nehogy lecsússzon :'D
almababy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: orientalis » 2013 jan. 04. pén., 22:20

Lehet még ugróvillást tenyészteni nekik nagyon egyszerűen, nekem az is bevált. Már ha egész fiatalokról van szó. Én csak kalcium kiegészítővel szórtam az eledelt, elég finom szemcséjű volt, és rajtuk maradt egy darabig. Sötétben etettem már, akkor szívesebben jöttek elő és ettek a frissen szórt cuccból. A nagyobb szárazföldieket inkább átszoktattam csipeszből evésre, amíg nem szoktak vissza a vízbe.
Spared no expense!
orientalis
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: almababy » 2013 jan. 04. pén., 16:46

Sziasztok!

Szárazföldi tűzhasúitokat mivel etetitek? Nálam nagy, röpképtelen muslicát kapnak, meg most vettem legyet, bár az lehet gyors nekik... Vitamint hogy adagoltok? Muslik simán letisztogatják magukat, a berakott zöldség-gyümire szoktam vitaminport tenni, amit a rovarok nyammognak.
Viaszmoly lárvát szoktatok?

Tücsköt nem merek, nehogy megrágják a gőtéket.
almababy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: Gekki » 2012 ápr. 04. szer., 08:05

Hol tudnék beszerezni egy ilyet? :)
Gekki
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: corientalis » 2012 feb. 03. pén., 11:51

Inkább dunai akkor már:) De hát folyton ez van. Kimegy a jobbágy a telekre, begyűjti a gőtéket és árulja, mintha minden rendben lenne, és ezek szerint vannak érdeklődők rá, akiknél -ezek után, hogy a leendő gazdájuk a fajukat sem tudja megmondani - bizonyára paradicsomi körülmények között élhetik le életük hátra levő részét. Hogy fordulhat meg egyáltalán az emberek fejében, hogy a szabadban talált gőték valami távoli földrészről valók, mennyi reális esélyt látnak erre? Mert akik ezt mondják, azt is hozzá teszik, hogy nem egyet fogtak, hanem tömegesen látták arrafelé. Biztos ott borult ki a titkos kisállatszállító kamion, ami a boltok között teríti az állatokat...Szükség lenne egy kimerítő, képekkel gazdagon illusztrált cikkre a hazai fajok és a tűzhasúak megkülönböztetéséről - habár ha el se olvassák, minek...
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: bauri » 2012 feb. 03. pén., 11:12

Ambystoma írta:http://allateledel.vatera.hu/terrarisztika/kinai_tuzhasu_gote_1536932519.html

csak találtam pár eladó "kínai tűzhasú gőtét" :)...... :evil:

Tuti, hogy kínai?
bauri
Tag

HozzászólásSzerző: corientalis » 2012 feb. 02. csüt., 23:18

Szuper fogás, megkoronázta a napom!:) Szólsz neki?
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: Ambystoma » 2012 feb. 02. csüt., 18:18

http://allateledel.vatera.hu/terrarisztika/kinai_tuzhasu_gote_1536932519.html - halott link

csak találtam pár eladó "kínai tűzhasú gőtét" :)...... :evil:
Ambystoma
Gyakori látogató

HozzászólásSzerző: Gekkomann » 2011 aug. 31. szer., 21:17

Ha valakinek volna eladó gőtéje én vennék egy pár dbt nemtudom mennyi a jó tartás
( 2-3 db kb )kezdő vagyok de nagyon szeretnék ilyen állatkát eddig voltak siklóim meg most vannak leopárdgekkóim de ilyen még nem volt segitséget is várok előre is köszönöm
Gekkomann
Újonc

HozzászólásSzerző: corientalis » 2011 máj. 24. kedd, 15:20

Tegnap vettem észre az egyik, már nálam kelt és felnőtt állaton egy érdekes viselkedést, amit ennél a fajnál még nem láttam, és olvasni sem olvastam róla. Délelőtt, amikor elmentem a medence mellett, láttam, hogy kiült a kimászó tetejére. Közel hajoltam hozzá, erre lassan elkezdte oldalirányban hullámoztatni a kissé megemelt farkát éppen úgy, mintha figyelemeltereléssel próbálkozna (vagy felkeltéssel, mert így végülis a farok világos alsó szegélye jobban látszott). Hamarosan elkezdett "csámcsogni" is, mint mikor megfogáskor elégedetlenkednek. Aztán mire megmozdultam, hirtelen ledobta magát a szikláról be a vízbe. Ez az állat mindig is "vadabb" volt, csipeszről is nehezebben evett, többet is bújkált, mint a testvére. Igaz azt itt tartottam az asztalomon, ahol a nap nagy részében dolgozom, folyamatosan szemmel tartottuk egymást, jobban megszokott.
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: corientalis » 2011 ápr. 19. kedd, 14:47

Üdv!

Tudom, hogy ez nem a keres-kínál topic, de kimondottan e szoba látogatóinak címzem a következőt. Most számoltam fel a kínai tűzhasú tenyészetemet, eladtam a nagyokat. Az aksi szétszedésekor a berendezésen találtam három petét, amikben már mocorognak a lárvák, apró kopoltyújuk is van már. Emiatt a pár állat miatt én már nem szándékozom eljátszani az egész hercehurcát megint, de kidobni sem akarom őket (feletetni se). Aki gondolja, hogy fel tudja és akarja nevelni őket, és értük jön, annak szívesen odaajándékozom. Szerintem egy-két héten belül esedékes a kelésük, talán meg is maradnak.
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: Dida » 2011 ápr. 11. hétf., 16:50

Sziasztok,

az gőtikém olyan kis fura lett mostanában. Állandóan kint van a vízből, ami még önmagában nem is lenne baj, de ma például mire hazaértem, úgy ki volt száradva, először azt hittem, már nem is él. Kicsit megböködtem, és csak tehetetlenül felfordult, aztán meglocsolgattam, arra magához tért. Az étvágya sem az igazi és állandóan bőrdarabokat találok a vízében, mintha folyamatosan vedlene. :(
A víz hőmérséklettel nem hiszem, hogy gond lenne, mert nagyon figyelek rá, hogy mindig elég hideg legyen.
Van valami ötletetek, hogy mi baja lehet?
Köszi előre is!
D.
Dida
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: gegenye » 2011 márc. 25. pén., 10:59

Sziasztok!

Tegnap keltek ki az első lárváim, négyet sikerült eddig elkülöníteni. Lcci írjatok a gondozásukról, kinek mi vált be. Olyan aprók még, nem tudom, mivel etessem őket.
köszi: G
gegenye
Újonc

HozzászólásSzerző: Dida » 2011 márc. 22. kedd, 08:26

Csak egy ötlet. Nem lehet, hogy a többiek elették előlük a kaját és nem étvágytalanok voltak, csak egész egyszerűen nem jutott nekik elég?
Engem anno épp ezért beszéltek le róla, hogy különböző fajokat együtt tartsak, főleg ha méretbeni különbség van köztük, mert a nagyobbak eleszik a kicsit elől a kaját.
Nálam a kínai egyedül van, mostanában ő sem eszik minden nap, és nem annyit mint általában. Volt már régebben is ilyen időszaka, de aztán szerencsére visszatért az étvágya. Remélem nem lesz vele semmi gond, de azért őszintén szólva egy kicsit én is aggódom...
Dida
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: yonki83 » 2011 márc. 21. hétf., 19:05

Sziasztok,

Sajnos az elmúlt egy hónapban 4 kínai tűzhasú gőtém pusztult el. De csak kínai tűzhasú. Lapátfarkúm és bordás gőtém is van, ugyanabba az akviáriumba, és eddig semmi bajuk. A tűzhasúak halála előtt jellemző volt az étvágytalanság, a duzzadt kloáka, az inaktivitás és a víztől való iszony. Nem teleltetem őket sosem, a víz sem másabb, a haláluk közt múltkor 2hét telt el, most pedig egy nap. Élő szúnyoglárvás és fagyasztottat is kapnak vegyesen. Most a maradék két tűzhasút másik akváriumba tettem, mert az egyik furcsa nekem.
Nem szererném, hogy elpusztuljanak. Mi lehetett a baj?
Segítségeteket előre is köszönöm!
yonki83
Újonc

HozzászólásSzerző: corientalis » 2011 márc. 19. szomb., 15:10

Amit találtatok, az nem tűzhasú, hanem valamelyik hazai faj hasonlóan színes hassal, azok viselkedhetnek másképp. Szóval hírdetést ne nagyon tegyél fel, mert megbűntethetnek, hiszen védett állatokról van szó:) Ott kell hagyni őket, ahol vannak. A lisztkukac gyakori etetésével vigyázni kell, régebben öltem már meg állatot vele pár hónap alatt.
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: DAVy-G » 2011 márc. 19. szomb., 13:06

vegigolvasva kicsit meglepodtem....nalam 1 kocka terkoban(15x15x15cm) tozegen,nagy vizestal,lucskosan tartva a tozeget! Hozzatennem anyam talalta a kertben..lol...,majd hamarosan 1 masikat is....(foliasatraink vannak,tele viragokkal,+fok,para,nedves talaj) szeptemberben talalta oktoberben kapott enni...de csak minimalisan,mert nemvolt meg elesegallatom...aztan februarban vettem tucskoket,lisztkukacot,es semmi gond az etetesukkel,napi 1 lisztkukac(pedig eleg szarazfoldi eletvitelt folytatnak+szem elott vanak)
Van par ismeros akik szineten foliasatrakban talaltak tuzhasu goteket+1 helyen belviz volt a foliaban ott talaltak kb 100db ot a napokban)-meg is kertek h. tegyek fel vmi hirdetest,mert oket nem igazan erintik a gotek>D
A kerdes csak ilyen helyeken talalhato vagy csak en mozgok ilyen kornyezetben?
Szarazfoldi etetes nemgond csak mozogjon a kaja
DAVy-G
Újonc

HozzászólásSzerző: corientalis » 2011 feb. 28. hétf., 14:45

Van esetleg közületek, aki rendelkezik japán tűzhasúakkal, lapátfarú - és szemölcsös gőtékkel, valamint mindemellett budapesti lakos? Lenne egy olyan furcsa kérésem, hogy kölcsön kérnék párat fotózáshoz, egy orientalisokról írt cikkembe (lásd itt: http://terrarista.hu/index.php?mod=content&id=588 ) összehasonlítás végett. Nem profi fotózásra kell gondolni, csak amatőr géppel pár amatőr lövésre, hogy lássa az ember a legfőbb különbségeket. Nem akarom más képét felhasználni ehhez, ha nem muszáj. Cserébe adhatok egy-két saját gyártású C. o. növendéket, persze csak ha egészséges, valóban a felsorolt fajba tartozó és nem csak a kereskedő által annak mondott egyedeket kapok:)
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: georgio » 2011 feb. 18. pén., 15:38

Akkor neked szerencséd volt, mi is elvesztettünk két állatot anno, de ők szétszáradva lettek meg a téligumi garnitúra mögött. :(
A vizes edények jó ötlet! :smt023
georgio
Öreg Tag

HozzászólásSzerző: Dida » 2011 feb. 18. pén., 09:16

Sziasztok,

szörnyűség történt az éjjel. A picurkám kiszökött a terkójából. Nem tudom, hogy csinálta, pedig éjszakára, vagy ha nem vagyunk otthon mindig lefedem a tetjét. Ma reggel mégis arra ébredtünk, hogy üres a helye. Kerestük mindenhol, de nem találtuk. Végül a páromnak támadt az az ötlete, hogy tegyünk ki a lakásban mindenfelé vizesedényeket és hátha megérzi valamelyiket. Olyan őrült szerencsénk volt, hogy így is lett! Már elindultam otthonról munkába - így is elkéstem - mikor hívott a párom, hogy a csöppség kúszott ki a radiátor alól a vizes tál felé. Nagyon-nagyok kiszáradt, de él! Visszatette a terkóba, először csak lebegett a víz felszínén, de aztán már ficánkolt. Tovább nem tudott figyelni rá, mert ő is indult munkába. Délután 3 körül érek haza, remélem életben találom, mert reggel már kibőgtem a szemem...
Szóval, csak ötletként: ha így jártok, a sok-sok vizesedény mindenfelé beválhat!!!

Üdv mindenkinek!
Dida
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: corientalis » 2011 feb. 12. szomb., 16:12

Ha megtalálják, megeszik a petéket. Nálam csak egy nőstény rak olyan petéket, amikből lesz is valami, azok penészgátló nélkül is kikelnek, a többire meg cseppenthetek akármennyit, mindig tönkre mennek, ezért nem is bajlódok vele.
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: Lizard » 2011 feb. 12. szomb., 12:26

Hello!

Szeretnem majd szaporítani a goteket, most olyan 1.5-2 evések. Épp telelnek, és az lenne a kérdésem, h mikor lerakjak a petéket, vagy is becsomagoljak a levelekbe, akkor külön kell rakni őket vagy nem?
Meg hallottam, h gyorsan be is penészedhetnek, rakjak a vízbe olyan csöppeket (amit mikor leikraznak a halak, a vízbe szoktak csöpögtetni).
V esetleg vlmi más jó tanács?

Üdv!
Lizard
Látogató

HozzászólásSzerző: corientalis » 2011 feb. 11. pén., 17:07

Nekem ugyan ilyen hirtelen elhullásom nem volt, csak teleltetés végére, de ott is valószínűleg rosszul csináltam valamit. Nyáron kánikulában szoktak még a szárazföldi növendékek hullani. A kétéltűek művészei a látszólag ok nélküli lefordulásnak, de ha minden jónak tűnt, a hőmérsékletet (szellőzést), a vízminőséget és a kaját venném elő. Az élő tubitól pl. egyszer felpuffadt egy állatom, ahogy a rosszul tárolt vizibolhától is, pedig ezeket amúgy gyakran kapják. Milyen víztisztítót vettél?
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: yonki83 » 2011 jan. 29. szomb., 20:47

Szia!

Segítséget szeretnék tőled kérni.
Kb. 3éve vettem az első tűzhasú gőtém. Azóta 5-en lettek. Soha semmi gond nem volt a tartásukkal. Az akváriumba van nekik szárazföld és víz is. Minden hét elején veszek egy adag élő vörös szúnyoglárvát. És van nekik fagyasztott is.
Most két héten bell két gőtém pusztult el. Gyorsan vettem az első pusztulása után nekik víztisztítót. És ma este elpusztult a másik is. Semmi előjele nem volt. Ettek is, furán sem viselkedtek.
Mit csinálok rosszul?
Mert gondolom nem véletlen, hogy két hét alatt két gőtém pusztult el.
Köszi
Szia
yonki83
Újonc

HozzászólásSzerző: corientalis » 2010 okt. 10. vas., 22:32

No igen, más fajoknál nekem is rémlik ilyesmi, de a kínai tűzhasúnál nem találtam komoly leírást, ami erre vonatkozott volna (csak a különböző oldalakon megint más oldalakról, eleve hibásan megírt és tovább copy-paste-elt cikkeket). A caudata-t én is gyakran olvasom, bár naná, hogy mire rátaláltam, már a dolgok nagy részére magamtól rájöttem:) Viszont a belinkelt cikkben sem jelentik ki, hogy az év nagy részét szárazon tölti az állat a vadonban. A cikk elején a jellemző élőhelyet ismertetik, vagyis hogy iszapos aljú, hűvös állóvíz pl. elöntött területek, tó stb. és hogy korábban valaki megfigyelte, hogy az állatok folyton fel-fel bukkantak levegőt venni. Pár bekezdéssel később, meg épp azt írja, hogy nem tisztázott, hogy huzamosabb ideig a szárazföldön élnének-e a természetben (leszámítva a növendékeket), de fogságban ezt megtehetik különböző okokból.
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: Chamaeleo » 2010 okt. 10. vas., 21:16

Üdv!
Például innen: http://www.caudata.org/cc/species/Cynops/C_orientalis.shtml
Egyébként nem csak a tűzhasúakra jellemző (hanem pl. a tarajos (Triturus spp.), a szemölcsös (Paramesotriton spp.) és a zöldes vagy vörösfoltos gőték (Notophthalmus viridescens) is), hogy a természetben az év nagy részét a szaporodási időszakon kívül a szárazföldön töltik, itt ugyanis rejtettebb életmódot élhetnek, kevésbé vannak kitéve a ragadozóknak. Fogságban azonban felnőttkorban élhetnek főleg vagy teljesen vízben is, fiatalkorban azonban ezeket is jobb a szárazföldön nevelni (cikk róla: http://www.caudata.org/cc/articles/raising_juveniles.shtml)
Chamaeleo
Tag

HozzászólásSzerző: corientalis » 2010 okt. 10. vas., 19:13

Chamaeleo:
Valahol lentebb írtad, hogy a C.o.-k a természetben leginkább szárazföldi életmódot folytatnak. Azt szeretném megkérdezni, hogy erről mely forrásból lehet meggyőződni?
corientalis
Tag

HozzászólásSzerző: Ambystoma » 2010 szept. 10. pén., 19:21

Hali!

Én még arról olvastam hogy a kizárólagos vízi tartás is negatívan hat az életkorra(konkrétan a másik tűzhasú gőte esetében-japán-,de gondolom erre a fajra is érvényes).Sajnos konkrétumokat nem írtak.De a legtöbbet ahogy írtad a tartási hőmérséklet és a teleltetés befolyásolja.
életkorokban a Mergus Terrarien atlas szerint a következőket találtam(sajna a kínai tűzhasú nem volt benne),néhány gyakoribb faj(meg néhány hazai:))
axolotl 11 év fölött
tigrisszalamandra 20 év fölött
japán tűzhasú 22 év fölött
bordás gőte 19 év fölött
foltos szalamadra 50 év fölött(!)
pettyes gőte 18 év fölött tarajos gőte 25 év fölött

de én életkorban a kínai tűzhasút 10 évre saccolnám:)
Ambystoma
Gyakori látogató

HozzászólásSzerző: georgio » 2010 szept. 10. pén., 18:00

Ma voltunk a Budakalászi Cora-ban és láttam nyílt egy Díszállat kereskedés, a neve Amazonas.
Benéztem és volt gőtéjük, vettünk is ismét egy hímet és egy nőstényt, így már 4 db van.
Amúgy a bolt szép, kulturált, aki arra jár nézzen be.
georgio
Öreg Tag

HozzászólásSzerző: Rolinus » 2010 szept. 09. csüt., 16:44

Vajon a tartási hőmérséklet befolyásolja az életkort? (nyilván) Gondolom amiket természetes hőmérsékleten tartanak 20 fok körül, azok tovább élnek, az anyagcsere valamilyen szinten lassabb. Bár panelban nehéz a 20 fokot tartani, főleg nyáron.
Aztán lehet, hogy a teleltetés is nagyban befolyásolja.
Rolinus
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: Chamaeleo » 2010 szept. 09. csüt., 15:33

Georgio: kb. 10 éve már, hogy gőtézek, az első pont egy kínai tűzhasú volt. Jelenleg nem tartom ezt a fajt, de azóta jópár másik megfordult nálam :)
Egy gőte életkorát megállapítani egyébként nem egyszerű dolog (az öregedésnek nem mutatják az emlősöknél megszokott jeleit, aztán amikor eljön az ideje, egyszercsak abbahagyják az evést és pár hét alatt végelgyengülnek), csak akkor lehet, ha még nem felnőtt vagy ha a születési éve ismert. Ha már elérte felnőttkori méretét, akkor a születési év ismeretének hiányában szinte lehetetlen, de legalább 2 éves biztos van. 7-8 cm-esen már ivarérettek, a 20 év nagyon a felső határ, a 3-5 az az átlagos, aminél kicsit rövidebb, de hosszabb ideig is élhetnek. Amiket a boltban árulni szoktak, azok valószínűleg fiatal, épphogy felnőtté vált egyedek.
Chamaeleo
Tag

HozzászólásSzerző: Rolinus » 2010 szept. 07. kedd, 22:25

Én nem picin vettem őket, és 3 évig tartottam szépen, az öregedés semmi jele nem látszott, (ránc) :D
Nálam kb 1-1,5 hetente vedlettek...Ezt minden esetben megették. Mondjuk mindig annyit ettek, amennyit bírtak. A szárított tubival való etetésnél, fent úsztak a víztetején, nem tudtak lemerülni. Aztán beáztattam nekik ezt is,sőőt aztán csak élő kaját ettek, de én rendszeresen adtam nekik bébihalakat, (Guppi) amit nagyon szerettek. csak ezt csipeszből kell, mert nem tudják megfogni.
Rolinus
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: satuka » 2010 szept. 07. kedd, 21:19

Szia georgio!

Itt van 1-2 dolog a gőtékről: http://www.gote.hu

Üdv: Anti
satuka
Lelkes Újonc

HozzászólásSzerző: georgio » 2010 szept. 07. kedd, 21:13

3-5 ??? Máshol 20-at írnak.
És 7-8 cm? Már most majdnem akkorák.
A boltban ilyen időseket árultak volna?
Azt hittem pár hónaposak.
Nincs valami jele/előjele a kor meghatározásának?
Amúgy mivel nem a tenyésztés a fő cél, végülis mindegy, csak kíváncsi vagyok.
És még egyszer köszi!
Te egyébként mióta tartod őket?
Csak hogy tudjam hány éves tapasztalat beszél belőled. :lol:
georgio
Öreg Tag

Következő

Vissza: Farkos kétéltûek