blocks.gif

· GYIK
· Reptilia fórum
· Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 28 vendég és 1 regisztrált tag olvas minket.

blocks.gif

Reptilia fórum • Téma megtekintése - Inkubátor (keltetö) készítése

Inkubátor (keltetö) készítése

Re: Inkubátor (keltetö) készítése

HozzászólásSzerző: bali88 » 2017 jún. 08. csüt., 17:23

Nem emlékszem pontosan, de 3x-4x biztos raknak tojást. Után már nem, de a következő évben újra kezdik, szóval attól ne tarts, hogy nem lesz tojás.
1. rakhatod a másik mellé, bár jobb lenne külön dobozba. pl ráírhatod, hogy mikor rakták le a tojást, így nagyjából megsaccolhatod, mikor fog kikelni. nálam 28 fokon olyan 50 nap körül volt.
2. én a kajásdoboznak a tetejét is rajta hagytam, kicsit ferdén, hogy a bent lecsapódó víz ne csöpögjön a tojásokra.
Egyébként nem kell magasító, rakj rá műanyag szúnyoghálót, vagy húzz a dobozra egy nylon harisnyát és kész is. nem tudnak meglépni.rakd őket egy kicsi dobozba, vagy terkóba, és tegyél alájuk papírtörlőt. míg kicsik az a legjobb, sterilebb a környezet. kb 3 hónapos kortól már nem lesz bajuk a homokon se. az enyémeknek nem volt baja. etetni őket sztem pár nap után már lehet. én az elején apró lisztkukacot, meg tücsköket adtam neki. de pl a csoki csótány is jó lehet, mert magas a fehérje tartalma. pár hónap után kiderül hogy hím-e vagy nőstény, hímek úgyis hamar elkezdik marni egymást, én is külön kellettem választani őket, pár hónap után. Egyébként a nemek meghatározása nem nehéz, ha kicsit nagyobbak már. de van róla kismillió kép neten is.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: BigWinnie » 2017 jún. 08. csüt., 08:10

Roli150 írta:Kettőnél többet nem szoktak rakni,de ha jól érzik magukat (megvan a megfelelő kaja mennyiség és vitamin pótlás) akkor 3-4 hetente megismételhetik. :)

Igen, ezt tudom, mert ez így is történt a múltkor. Kb. 1-1,5 hónapja rakta az első tojásokat, és most hó elején jöttek az újak. Ez meddig fog amúgy így folytatódni? Valahol azt olvastam, ha jól emlékszem, hogy 5-6 alomig jutnak. Utána soha többé nem rak tojást? Ill. van még pár dolog, ami nem teljesen világos, megköszönném, ha segítenétek:
1. Ha új tojások jönnek majd, tegyem be az előzőek mellé a keltetőbe? Mást nem nagyon tudok, úgyhogy gondolom igen...
2. Ha kikelnek a tojások (és remélhetőleg nem ugranak a vízbe a kicsik...ettől tartok picit, valahogy meg kéne magasítanom a dobozt), enni pl. lehet adni nekik rögtön? Ill. ha mondjuk mindkettő hím, nem gáz, ha összezárom őket egy terráriumba? Vagy csak később jön elő belőlük ez a dominancia hajlam? Ill. homok kell nekik ugyanúgy? Vagy mit tegyek a terkóba? Mert mintha ezt is olvastam volna, hogy a kicsik könnyen nyelnek homokot. Attól is félek, hogy nem tudom megállapítani a nemüket. A szülők nemát is alig tudom megállapítani :)
BigWinnie
Látogató

HozzászólásSzerző: Roli150 » 2017 jún. 07. szer., 13:16

Kettőnél többet nem szoktak rakni,de ha jól érzik magukat (megvan a megfelelő kaja mennyiség és vitamin pótlás) akkor 3-4 hetente megismételhetik. :)
Eublepharis Macularis , Phelsuma Grandis
Chalcides Ocellatus , Correlophus ciliatus
Roli150
Tag

HozzászólásSzerző: BigWinnie » 2017 jún. 07. szer., 09:48

IMG_20170601_203405.jpg

1-én a gekkóm rakott két tojást. :) A múltkori, legelső alom sajna nem jött össze, nem vettem ki a tojásokat, be is horpadtak hamar. De most ezeket szakszerűen keltetőbe raktam, jó a hőmérséklet, a páratartalom, úgyhogy remélem sikeresen kikelnek a kis gekkók :) Egyetlen félelmem, hogy a kajásdoboz, amibe tettem őket, szerintem nincs olyan magas, és ha kikelnek, még kipottyannak a vízbe. Valamit megpróbálok majd körbe a dobozra erősíteni, vagy ilyesmi. Átrakni nagyobb dobozba nem akarom, nem bolygatom már meg. Sajnos nem volt otthon nagyobb doboz.
A másik, hogy a gekkóim még most is akkor homokkupacot csináltak, hogy eszméletlen. Azon gondolkodtam, nincs-e ott még egy tojás....de 2-nél többet nem szokta rakni!? Vagy előfordul?
BigWinnie
Látogató

HozzászólásSzerző: densense » 2017 márc. 31. pén., 07:53

Valami hasonlókat szereztem be e célra, gondolom minél nagyobb, annál jobban tűri a keltető fedelének nyitogatását. Köszönet a válaszért :)
densense
Látogató

HozzászólásSzerző: bali88 » 2017 márc. 30. csüt., 14:46

én egy kb 10-12/10/5cm nagyságú kajás dobozba raktam a tojásokat, amiket még a volt munkahelyemről hoztam.
1:1 víz perlit keveréken.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: densense » 2017 márc. 29. szer., 12:44

A páratartalmat azért kérdezem, mert a doboz teteje "karimás", és a kábelek miatt nem záródik teljesen. Klórmegkötőt raktam bele, mert mégiscsak legalább két hónapot áll a víz, talán nem lesz annyira állott, meg a fűtőt se lepi el annyira a vízkő. Viszont olyan problémával szembesültem, hogy eddig magasabb volt a levegő-hőm., mint a fűtőn beállított érték, igaz kezdéskor melegvízzel töltöttem fel. Még egy kérdés. Mivel az e. macularis egyszerre két tojást rak, mekkora dobozt célszerű választani?
densense
Látogató

HozzászólásSzerző: bali88 » 2017 márc. 28. kedd, 21:21

én a vízbe nem tettem semmi adalékot, nincs rá szükség.
a páratartalom meg annyi volt, ami a víz párolgása miatt kialakult bent.nem mértem meg, de szerintem bőven 80% felett volt.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: densense » 2017 márc. 28. kedd, 11:02

Sziasztok. Nem tudom mennyire él még ez a topic, de szeretnék egy pár kérdést feltenni. Pár napja építettem egy keltetőt, az itt fellelhető leírások alapján. tacskós műa. doboz, kb. 50x38x27cm méretű, ez be lett vonva 5cm-s polystirollal körbe, kapott kb. tizen pár liter vizet, egy JBL 25W-os fűtőt, és egy digit hőmérőt. Sajnos két fészekaljról lekéstem, de most már készen várom a következőket. a kérdésem, hogy a vízbe milyen vízkezelő szereket használtok, vagy szükséges-e? illetve, hogy a leóknak milyen páratartalom az ideális? köszi előre is
densense
Látogató

HozzászólásSzerző: DaFfe » 2016 júl. 06. szer., 17:17

rendben köszönöm..
DaFfe
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: lord » 2016 júl. 06. szer., 16:55

Ha eleve van vizestálca, akkor megoldottad :-) keltetőközeg ebben az esetben nem feltétlenül kell, de azért jó, mert a nyitás-csukás miatti hirtelen hőingadozásokat segít kiegyenlíteni.
Jobbára ártalmatlan
lord
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: DaFfe » 2016 júl. 05. kedd, 16:47

értem köszi =D> :)
DaFfe
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: barca007 » 2016 júl. 05. kedd, 07:57

Szerintem a tojásnak való jukakat töltsed fel keltetőanyaggal, és azt nedvesítsed be.
barca007
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: DaFfe » 2016 júl. 01. pén., 23:11

Mert hát ott is van 2 tálca teli vízzel ...
DaFfe
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: DaFfe » 2016 júl. 01. pén., 23:11

Értem és a párásítás alatt mit kell érteni? :D
DaFfe
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: lord » 2016 júl. 01. pén., 14:04

De lehet, csak a párásításról kell gondoskodni, illetve az nem baj, ha a tojásforgatás elmarad :-)
Jobbára ártalmatlan
lord
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: DaFfe » 2016 jún. 28. kedd, 22:08

Sziasztok!
Először is nem tudom, hogy jó helyre írok-e, de ezt tartottam a legközelebbinek...
Egy elég fura kérdésem lenne...baromfi keltetőgépbe nem lehet gekkó tojásokat keltetni? :roll: :?
Köszi!
DaFfe
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: alex28 » 2016 ápr. 25. hétf., 00:28

Igazából az is megfordult a fejembe, hogy termosztát nélkülit veszek, és az üzemeltetést egy mikroszámítógéppel oldanám meg, így az kapcsolná mindig ha szükséges, valamint a páratartalom és hőmérséklet adatokat is betudnám gyűjteni folyamatosan :)
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: bali88 » 2016 ápr. 23. szomb., 18:13

Ha csak kevés vizet raksz bele, szerintem elég egy kisebb, 25W körüli is. De mindenképpen újat vegyél, meg valami jobb minőségűt(pl Tetra), mert előfordul, hogy a hőkapcsoló tönkremegy, aztán megfőnek a tojások(nálam sajnos volt ilyen).
A másik dolog, amiért én a kisebbet szoktam inkább ajánlani, hogy ha esetleg mégis elromlana, lassabban melegíti fel annyira a vizet, hogy tönkremenjenek a tojások. Több időd van, hogy észrevedd a hibát.(bár aztán lehet hogy rosszul gondolom)
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: alex28 » 2016 ápr. 23. szomb., 13:15

Sziasztok!
Olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy szerintetek hány wattos vízmelegítőt lenne érdemes vásárolnom? A keltetőm méretei: 42 cm hosszú, 27 cm a mély és 28 cm magas. Ez közelítőleg 32 L. Olyan 10 cm magasságig gondoltam vízzel feltölteni, az kb 12L víz. Láttam itt a fórumon több féle javaslatot 25W-tól 75W-ig, de ez azért méretenként változik, így gondoltam rákérdezek erre :)
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: bali88 » 2016 feb. 09. kedd, 08:59

Én is hasonló megoldással csináltam.
Nálam annyi volt a változás, hogy egy kicsi kb 15 literes akváriumból csináltam. Kívülről befedtem hungarocell lapokkal(a jobb hőszigetelés miatt) a belsejébe pedig oldalra barkácsboltban kapható élvédő rácsot ragasztottam, erre raktam a dobozokat.

Arra figyelj, hogy lehetőleg új, vagy keveset használt fűtőszálat rakj a keltetőbe, és lehetőleg gyengébbet. Én 25W-osat használtam.
Azért fontos a megbízhatóság, mert néha meghibásodik a hőfok szabályzó, és akkor megfőzi a tojásokat. Nekem egyszer ilyen is előfordult.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: barca007 » 2016 feb. 08. hétf., 19:39

Én így csináltam és lett kicsi
De leonak 20 liter is elég
barca007
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: Dumamano28 » 2016 feb. 08. hétf., 17:58

Sziasztok!Szeretném, ha a leóim utódokat hoznának a világra ezért tervezem, hogy beszerzek egy keltetőt vagy építek egyet. Az építéshez ezt találtam:
"A keltető alapjaként egy akvárium szolgál, amelynek mérete az adott tojások számától függ. Általában egy 40-50 literes akvárium megfelel a célra. Az akváriumba tegyünk vizet (5-10 cm magasan) és ezt egy fűtőszállal fűtsük a kívánt hőfokra. A vízbe tegyünk egy téglát vagy lefordított virágcserepet (vagy bármilyen más, lábazatként szolgáló dolgot), majd erre tegyük a perlitbe vagy egyéb keltetőközegbe helyezett tojásokat tartalmazó edényt, amelynek alján előzőleg lyukakat helyeztünk el. Az egész akváriumot fedjük le egy üveglappal. Ez az üveglap lehetőség szerint ferdén legyen elhelyezve, hogy a lerakódott pára ne csepegjen a keltetőközegbe (ez a tojások berohadását eredményezheti). Ezek mellé természetesen egy hőmérsékletmérő és egy páratartalom mérő műszert is tehetünk a keltetőbe."
Szerintetek ez így jó? Vagy hogyan is kellene megcsinálni azt a bizonyos inkubátort?
Dumamano28
Újonc

HozzászólásSzerző: alex28 » 2015 szept. 23. szer., 20:58

Lord ezer hála :D Azthiszem a herp nursery 2 akkor kilőve nálam is. Esetleg a hűtést tudja valaki, hogyan lehetne megoldani? A sima ventilátornál valamivel bonylultabb dologra gondolok, ami tényleg visszahűt az ilyen nyári 35C-os kániklulákban is.
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: T-rex012 » 2015 szept. 22. kedd, 15:59

Köszi!
Akkor valószínűleg inkáb csinálok egyet, abban jobban bízom.
TITANOBOA-a kígyók királyának királya
T-rex012
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: lord » 2015 szept. 22. kedd, 12:14

IMHO a jelenleg a piacon kapható keltetők egyike sem éri meg az árát.

A zoo-med-et nem ismerem, de nálam a hűtési képesség hiánya miatt kiesne -gyakorlatilag pont annyit tud, mint bármely otthon elkészíthető keltető, vagyis semmi értelme kiadni érte egy köteg pénzt.

Exo-terrásom sincsen, illetve mégis - pont ugyanez kapható LuckyReptile Herp Nursery II néven is, ilyenem van.Ez hűt és fűt, de kábé ennyi az összes pozitív, ami elmondható róla. Nem egy üzembiztos valami, ha megnézed pl. az Amazonon a véleményeket, sokan jelzik, hogy nagyon rövid idő alatt tönkrement nekik. Az enyém pl már csak 12 voltról megy, konnektorról nem áll velem szóba, pár napja a ventilátora is elkezdett búgni; és mindenki mondja (én is) , hogy a kijelzett hőmérséklet köszönő viszonyban sincs azzal, ami odabent van, és a beállított hőfokkal is elég esetleges tud lenni a kapcsolat (legalábbis nálam, hűtő üzemmódban messze nem tudja hozni a beállított hőfokot). Külön hőmérőt betenni a hűtőtérbe kötelező, ami ennyi pénzért azért valahol egy vicc.

Ha én most rá akarnék szánni 40-50 eFt-ot egy keltetőre, vennék egy használt vitrines minihűtőt és keresnék egy ügyesebb technikust, aki megoldja a fűtés/hűtés kombót benne.
Jobbára ártalmatlan
lord
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: bali88 » 2015 szept. 22. kedd, 08:12

Szia!
Mért nem csinálsz magad egyet? Semmi nehéz nincs benne, ráadásul egy csomó pénzt megspórolhatsz vele.
Mennyi egy ilyen gyári keltető?30-40eFt? Egy saját építésű megvan pár ezer Ft-ból(belekalkulálva, hogy veszel egy új vízmelegítőt).
De persze Te tudod. Esetleg keress rá neten, külföldi forumokon, hátha írnak róla valamit. Itthon, főleg az áruk miatt nem hiszem hogy túlságosan elterjedtek lennének.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: alex28 » 2015 szept. 21. hétf., 19:59

Szia!
Személyes tapasztalatom nincs egyikkel sem, én saját készítésű keltetőt használok, de az exo terrás az elvileg automatikusan átvált hűtésre, ha megemelkedne a hőmérséklet, ami egyébként a nyári melegben kifejezetten előnyös, addig a zoomedé csak csipog, hogy gebasz van, de ha jól tudom abban nincs is hűtési üzemmód... Ezek alapján inkább az exot javasolnám,de remélhetőleg lesz olyan akinek van személyes tapasztalat, mert engem is érdekelne. Bár én jelenleg egy lucky reptiles herp nursery 2 beszerzését tervezem, funkciókban mint az exo, csak olcsóbb..
alex28
Látogató

HozzászólásSzerző: T-rex012 » 2015 szept. 21. hétf., 19:43

Sziasztok!
Ti melyik keltetőt ajánlanátok?
-zoo-med reptibator, vagy
-exo terra incubator?
Szerintetek melyik a jobb?
Előre is köszi!
(az ár nem számít)
TITANOBOA-a kígyók királyának királya
T-rex012
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: bali88 » 2014 okt. 28. kedd, 08:37

Szia!

A tojások mozgatását én sem ajánlanám, max ha nagyon muszáj, pl penészes lett a talaj, vagy valami belekerült.
Nekem vermikulittal még nem volt dolog, én a perlitet 1:1 arányban szoktam bekeverni vízzel.
Esetleg próbáld ki így.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: corallusc » 2014 okt. 25. szomb., 21:15

Helló

Ha még jók a tojások én már nem nyúlnék hozzá . Nekem keltek sima kókusz rost között is . A Vermikulit nem csodaszer . Egyébként én csak vízzel szoktam keverni hozzá , inkább többször tegyél hozzá kevesebb vizet . Minthogy egyszer túl sok legyen . Ne legyen túl tocsogós (híg ) .De mintha a csomagoláson rajta lenne a pontos keverési arány . Remélem tudtam segíteni .
corallusc
Gyakori látogató

HozzászólásSzerző: rambo1 » 2014 okt. 25. szomb., 09:34

Üdv Mindenkinek! Most jutottam hozzá vermikulithoz, abba szeretném átrakni a kaméleontojásokat. Kérdésem: elég simán vermikulitba rakni, vagy muszáj valamivel keverni? Páratartalom, hőmérséklet milyen legyen? Ja, a vermikulitra kb. mennyi vizet tegyek? Kb. 2 cm.-es vermikulit rétegre tervezem tenni a tojásokat.Elég ez? Írjatok hamar mindenféle okosságokat! :?:

Üdv: RAMBO
rambo1
Látogató

HozzászólásSzerző: bali88 » 2014 okt. 17. pén., 02:45

Igazából ez a keltető készítés pofon egyszerű dolog, és még ha az ember mindent újonnan is vesz meg, akkor sem egy túl nagy összeg.
Én egy apró akváriumot használtam, kb 15 liter az egész, bevontam 2cm vastag hungarocellel(jobb hőszigetelés miatt) ragasztottam bele vízszintesen, az akvárium hosszában 2 barkács áruházakban kapható "L" alakú élvédő rácsot.
Erre raktam keresztbe pár tartót és kész is.
Az aljába kevés víz, meg vettem egy új Tetra 25w-os vízmelegítőt. A biztonság kedvéért egy kis digitális hőmérővel mértem mindig a hőmérsékletet(a levegőét). Ilyen hőmérőket kb 1000Ft-ért lehet venni vaterán.

Az akváriumnak meg csináltam hungarocellből egy tetőt úgy, hogy a belső felére ragasztotta kicsit ferdén egy másik lapot, így nem folyik rá a lecsapódott víz a tojástartó dobozokra.

A tojásokat meg műanyag kajásdobozba raktam(elviteles doboz), nem lyukasztottam ki őket, perlit víz 1:1 arányú keverékbe.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: corallusc » 2014 okt. 16. csüt., 20:11

Nekem egy teljesen egyszerű akváriumból készült keltetőm van .Nagyon megbízható kicsi a hibalehetőség . Nem számoltam de már száz környékén van a tojások száma ami kikelt benne . Nem adnám oda egy drága gyári keltetőért . Ki kell javítani a tiedben is a hibát és biztos jól fog működni . Azért majd írd meg mi lett a végeredmény . Engem is érdekel hogy ki bír -e ennyit a tojás .
corallusc
Gyakori látogató

HozzászólásSzerző: rambo1 » 2014 okt. 16. csüt., 06:32

Most néztem meg reggel őket, már nem tűnnek sárgásnak. Itt csak nagyon enyhe - alig látható - elszíneződésről van szó, inkább talán úgy mondanám, hogy matt, piszkosfehér színűek. Szóval, nem olyan csillogók, mint kedd reggel voltak, mikor egy óra alatt letojt a csajszi. Hát, reménykedem... Persze, ha akadna valaki, :oops: aki kölcsön, vagy megvételre tudna valami keltető apparátot, mindjárt derűsebben néznék a teremtett világra...

Szép napot Mindenkinek! RAMBO
rambo1
Látogató

HozzászólásSzerző: corallusc » 2014 okt. 16. csüt., 03:58

Normál esetben a sárgás tojások rosszak. Szerintem nagyobb az esély hogy tönkrementek. De igazából így látatlanban százszázalékosat nem lehet mondani.
corallusc
Gyakori látogató

HozzászólásSzerző: rambo1 » 2014 okt. 15. szer., 18:27

ÜDV MINDENKINEK ! Na, itt a következő hülye kérdés! Honnan lehet tudni - ránézésre vagy egyéb módon - hogy a kaméleon tojások "jók-e", megfőttek-e? :oops: :( Ugyanis az történt, hogy a keltető rossz összeállítása miatt nap közben víz alá kerültek a tojások, gyakorlatilag pontosan be nem határolható ideig, de max. 10 óra hosszáig ( nem voltam otthon nap közben) az elvileg 31 fokos vízben, pontosabban víz és keltető közeg folyékony keverékében úsztak. Azóta a hiba biztonságosan megszüntetve, tojik száraz keltetőközegbe rakva, tálca biztonságosan rögzítve. A tojások - amik eredetileg fehérek voltak tegnap reggel (akkor tojt a csajszi) - most, jelen állapotban enyhén, -hangsúlyozom, enyhén - viaszsárgák. Ezt egyébként hajlamos vagyok betudni a sárban lubickolás színező hatásának. Na, erre próbáljatok valami okosságot mondani. Tudom, hogy sok f...-ságot csináltam ebben a témában, de tudjátok be, hogy nem voltam rákészülve a dologra, rögtönözni kellett, mert itt a környéken szinte semmi nincs, amiből értelmes dolgot lehetett volna kihozni. #-o

SEGÍTSETEK! RAMBO
rambo1
Látogató

HozzászólásSzerző: rambo1 » 2014 okt. 15. szer., 05:59

Köszi dliz! :)
rambo1
Látogató

HozzászólásSzerző: dliz » 2014 okt. 14. kedd, 21:31

rambo1 írta:Sziasztok! Keltető közegnek megfelel a darált tőzeg(virágföld) és kókuszrost 2/7 - 5/7 keveréke? Vermikulit hol kapható? Később majd még teszek fel hülye kérdéseket ! 8) Rambo

Hasznalj vermikulitot vagy perlitet.
Vermikulitot szinte minden kisallatboltba lehet kapni vagy webshopokba ...
dliz
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: rambo1 » 2014 okt. 14. kedd, 21:09

Sziasztok! Keltető közegnek megfelel a darált tőzeg(virágföld) és kókuszrost 2/7 - 5/7 keveréke? Vermikulit hol kapható? Később majd még teszek fel hülye kérdéseket ! 8) Rambo
rambo1
Látogató

HozzászólásSzerző: Hajnisz » 2014 szept. 26. pén., 21:09

Köszi Laura! És köszi Mindenkinek!!
"Aetas semper aportat aliquid novi."
Hajnisz
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: Laura13 » 2014 szept. 26. pén., 20:52

georgio írta:A következő cikk annyira részletgazdag, és annyira tökéletes, hogy sajnáltam akár csak egy szót is átírni.
Itt a lényeg az információ 100%-os átadása.
Forrás: halott link : http://pyromaster.extra.hu/oldal2/aloldal8.htm
A szerző (nevét sajnos nem adó) instrukciója: "A képek legtöbbje saját készítésű és szabadon felhasználható amennyiben tisztelettudóan használják!"
Így utólag is, köszönjük!

Tojáskeltető építése

Bizonyára sokaknak okozott problémát, hogyan is keltesse ki kedvencei tojásait. A szaporítás egyik legfontosabb kelléke, de gyárilag hozzájutni nagyon nehéz, hazánkban szinte nem is lehet, vagy csak megfizethetetlenül drágán.

Itt most nem egy csirkék keltetésére használatos keltetőről beszélek, hanem kedvenc hüllőink keltetéséhez szükséges hajszálpontos hőmérséklet és páratartalom állítására alkalmas készülékről.
Persze más más fajok eltérő környezetet igényelnek de egy jó keltetőben ez egyszerre megoldható! A továbbiakban két összeállításról szeretnék bővebben írni, egy gyorsan összeállítható ideiglenes keltetőről, ami végszükség esetén jön jól, És egy komolyabb készülékről ami inkább a nagyüzemi keltetéshez használatos. Pl 3-4 Leopárd gekkó tenyészpár tojásinak keltetésére.

Először a rögtönzött keltető elkészítésének leírását olvashatjátok:
Szükséges anyagok, felszerelések:
50l-es akvárium, és a lezárásához használható üveglap a tetejére, vagy ami még jobb egy műanyag tálca.
Egy kisebb "dobogó" vagy akvárium vagy bármi amit szigetnek használhatunk a nagyobb 50l-akváriumban.
Némi hungarocell kb 1,5 négyzetméter.
És a legfontosabb egy akváriumi fűtőtest, legalább 150W-os teljesítményűnek kell lennie és feltétlenül beépített termosztáttal kell rendelkeznie! (magyarul nem állandó üzemű fűtőről beszélünk hanem olyanról amin előre beállíthatjuk hogy milyen hőmérsékletre szeretnénk fűteni vele a közeget.
szükség lesz az oldalán kilyukasztott jól záródó műanyag dobozokra valamint perlitre vagy előzőleg hőkezelt homokra.

Az alábbi ábra segíthet abban hogy megértsük ebből hogy lesz tojáskeltető.

Kép

Az egész keltető alapjául szolgáló 50l-akváriumot amit előzőleg közbeszigeteltünk 3cm vastagon hongarocellel feltöltjük vízzel kb. a negyedéig. Ebbe beletesszük az akvárium fűtőtestet, ahogy annak használati utasításában le van írva.
(A szigetelőlapokat két oldalon ragadó ragasztószalaggal a legegyszerűbb felerősíteni.) A szigetelés fontos! Vagy a gatyánkat is lezabálja a több hónap működés közben az a 150W-os fűtőtest.

A vízbe behelyezzük a fejre fordított kisebb akváriumot vagy műanyag dobozt vagy amit találunk. A lényeg hogy jól le legyen súlyozva különben lebegni fog! A műanyagdoboz előnye hogy megfúrható, és ez miatt beengedi a vizet a belsejébe, elsüllyeszthető.
Erre a műanyag dobozra jönnek majd a tojásokat tartó dobozok amikben a perlit vagy a homok szolgál keltető közegként.
Az egész készüléket megkoronázzuk egy ferdén elhelyezett üveglappal, vagy ha szerencsénk van és illik bele akkor egy műanyag tálcával.
Utóbbi nagy előnye hogy befele kissé leejt és ezért a peremnél nem szivárog át a kondenzvíz. A fedőlap tetejét is szigeteljük le hőszigetelő lapokkal.
Elvileg ekkorra a készülék már üzemkész! Előzőleg be kell állítani a fűtőtesten az adott hüllőnk tojásainak keltetésére szánt hőmérsékletet. Majd többször is ellenőrizzük egy hőmérő segítségével, hogy a fűtő megfelelő hőmérsékleten tartja a keltető levegőjének hőmérsékletét.
Ha szükséges állítsunk utána a termosztáttal.

A keltetőben a páratartalom gyakorlatilag állandóan 100% lesz ezért minden létező hőhídnál lecsapódik majd a páratartalom, és a falakon állandó jelleggel fog csöpögni a víz.
Így lesz ez a tetővel is, amiről időről időre lecseppen majd a kondenzvíz. Ez nem probléma ha nem a tojásokra vagy a tojásokat tartó dobozra hullik. Ha ugyanis a dobozba sok víz jut be akkor a tojások berohadnak.
A keltetődobozokat ezért sose felül fúrjuk meg szellőzőnyílásokkal, hanem oldalt, ahol a víz nem folyhat be. Valamint a tetőpanelt úgy helyezzük el hogy az kicsit ferdén álljon, így a víz a lejjebb lévő végénél gyűlik össze és a dobozok felől elfolyva csöpög vissza.

A ferdén elhelyezett tetőpanel másik előnye hogy így biztosíthatunk egy kis szellőző nyílást is, amire szükség is van!

A bátrabbak és ügyesebbek belevághatnak egy komolyabb keltető építésébe is, ehhez szeretnék néhány ötletet adni a lentebbi leírásban. r>
Faluhelyen sokszor találkoztam házi készítésű galamb csirke vagy egyéb dögök keltetésre használt házi készítésű, mindenféle szemétből összerakott keltetőkkel. De szinte mindegyiknek az alapját egy hűtőszekrény biztosította, ez elég logikus ha azt nézzük azt gyárilag arra tervezték hogy a kinti meleget kirekesszék és a benti hideget megőrizzék.
Természetesen ez fordítva is tökéletesen igaz, azaz ha befűtünk akkor a hűtőszekrény kiválóan hőszigetel és sokáig bent marad az értékes meleg.

Nem beszélve róla hogy bármi másnál esztétikusabb látványt nyújthat, hisz vannak helyek ahol ezt a lakásban kell tartanunk.
Tehát a váz adott egy üres, nem működő hűtőszekrény aminek a kompresszorát és egyéb hűtéshez használatos korábbi alkatrészét kiműtöttük.
Ne legyünk szégyellősek, vessünk be mindent a cél érdekében! jöhet bármi: kalapács, sarokcsiszoló vágókoronggal, lángvágó, robbanóanyag, bármi. Tapasztaltam mennyire ellenálló tud lenni egy ótvar ruszki hűtő a berohadt csavarjaival...

A kis attrakciónk után az egykori hűtőszekrény kb. 30kg-al lesz könnyebb, és így mindjárt jut benne hely az elektronikának, és mozgatása sem fog gondot okozni.

Amire oda kell figyelni a hűtő megválasztásakor, hogy az megfelelő méretű legyen, hisz fölösleges egy 300l-es légteret kifűteni mikor egy régi 120l-mélyfagyasztó légtere tökéletesen megfelel számunkra.
A másik dolog hogy a hűtőszekrény aljában legyen elég hely egy 20l-es akvárium számára!

Na akkor elkezdem az elejétől:
Első lépés volt ugye a megtisztítás és a megfelelő hűtő kiválasztása.
Második lépésnek szereljük az egykori hűtő falára a termosztátot, ami egy közönséges szobatermosztát. A régebbi darabokat fillérekért utánunk vágják. Ezek még előfűtött bimetálos kapcsolóval szerelt és előfeszítéssel állított termosztátok. Digitális vagy komolyabb elektronikával szerelt termosztátokat nem érdemes beépíteni, sőt lehet egyenesen nem tanácsos hiszen az érzékeny elektronika tönkremehet a magas páratartalomtól!
A termosztátot a következőképp rögzítsük a hűtő falára: A termosztát és a fal között legalább 4cm vastag hőszigetelő lap helyezkedjen el! A termosztát a hőtőszekrény lehetőség szerinti legmagasabb pontján kapjon helyet, ott ahol még könnyen kezelhető.
Ha lesz levegőkeringető ventilátor a keltetőben, akkor a ventilátor a termosztátra fújja a levegőt.

Minderre azért van szükség, hogy a keltetőben a termosztát pontosan a levegővel egyező hőmérsékleten legyen tartva, hisz ha falhoz érve lehűl akkor egyrészt tévesen kapcsol és esetleg túlfűti a keltetőt, másrészt ha hideg akkor rá is kicsapódik a pára...

A harmadik lépés a fűtőtest beépítése, a fűtőtest kétféle is lehet, sőt én ajánlom a kétféle variáció egyszerre történő üzemeltetését, mivel így ha az egyik rendszer tönkremegy még mindig van egy másik ami nem engedi a tojásokat tönkremenni.
Az elsődleges fűtést a hűtő aljába elhelyezett 20l akvárium biztosítja mely hőtárolóként is funkcionál. Egy áramszünet esetére szép lassan kihűlve biztosítja a fokozatos léhűlést a tojások számára, amelyek ekkor hibernálódnak szemben a hirtelen lehűlés okozta sokkal, ezt gond nélkül kibírják!
Az akvárium természetesen az előbb említett módszerrel, vagyis az automata akváriumfűtővel üzemel!

Ha az egyszerűbb megoldást választjuk akkor egy jó minőségű akváriumfűtő segítségével el is készültünk a keltetővel, hisz saját termosztátja jól használható önállóan is.
De ezt én csak akkor ajánlom ha a keltető bent lesz a lakásban!

Mivel az én keltetőm a műhelyemben volt ahol télen akár 5c fokig is lecsökkent a hőmérséklet. Nem hagyatkozhattam egy akváriumfűtőre, ráadásul az nem is tartotta pontosan a hőmérsékletet mivel a hűtő fala sok hőt átengedett és a víz képtelen volt elég gyorsan visszafűteni a levegőt, a víz és a levegő között nagy volt a hőkülönbség!
ezért a következőt tettem:
Beépítettem egy második fűtőrendszert aminek jóval kisebb volt a teljesítménye, de jóval pontosabban is szabályozható volt mivel a levegőt fűtötte.
Ez nem volt más mint egy közönséges 60W-os villanykörte. Ezt egy PC ventilátor folyamatosan fújta hideg levegővel így az egész légtér egyszerre melegedett és a szobatermosztát vezérelte az egészet.
Az akváriumfűtő 25C fokra volt állítva a szobatermosztát ezzel szemben 27-28C fokra attól függően milyen hőmérséklete szerettem volna üzemeltetni a rendszert.
Ez azt jelentette, hogy két egymástól független termosztát volt, amíg a vizet az akváriumfűtő melegítette fel, addig a finomabb hangolású légkeringetős rendszer gondoskodott arról hogy pontosan a megfelelő hőmérséklet legyen odabent annak ellenére is, hogy a falak esetleg gyorsan hűltek vagy az akváriumfűtő pontatlan termosztája épp nem kapcsolt még.
Mivel az akváriumfűtő mindig pár fokkal alacsonyabb hőmérsékletre volt állítva jóformán alig ment, csak néha kapcsolt be. Akkor ha esetleg kiégne az égő vagy hasonlók átvenné a fűtés szerepét!

Az akvárium zárt volt mert túl sok vizet párologtatott volna el, helyette naponta én spricceltem be a megfelelő mennyiségű vizet a pára érdekében.

A szobatermosztát vezérelte az égőt, ha hideg volt felkapcsolta a ventilátorral együtt, kivéve ha a ventilátort kikapcsoltam egy kapcsoló segítségével mert esetleg fontos volt a hőkülönbség a hűtő teteje és az alsó légrétegek között, ugyanis így több állatfajta tojásai eltérő hőmérsékleten lehettek ugyanabban a keltetőben!

A negyedik lépés egy világítás beépítése, ami nagyon praktikus!

Ha megvannak ezek a dolgok akkor műszaki szempontból már nem kell a belső térrel foglalkozni mert a hűtő saját rekeszeit használjuk a keltetődobozok tartására.
És most jön a neheze! Ezt a sok kütyüt most össze kell kötnünk! Méghozzá nincs is egyszerű dolgunk, hisz a hűtőbe nem mehet be nagyfeszültség, nehogy megrázzon valakit a páralecsapódás miatt.
Viszont az akváriumfűtő, és a villanykörték is 230V-al működnek, ezért relékkel kell majd kapcsolni ezeket, és a termosztátból csak a kisfeszültségű vezérlés érkezik majd.
Bonyolult? Az hát!
Egy rajz talán segít a megértésben:
Kép

Az elektronikát csak olyan ember álljon neki megcsinálni, aki ténylegesen rendelkezik elég tapasztalattal ehhez, mivel nem egyszerű a kapcsolási rajz ráadásul meg van rá az esély hogy baleset történjen!!!!

A termosztátot és a többi elektromos berendezést a következőképp kötöttem össze:
Kép

A képen egy nagyfeszültségű verzió látszik, de hamarosan felteszek egy biztonságosabb verziót amiben kisfesz megy csak a keltető belsejébe

Beüzemelés:
Kapcsoljuk be az akvárium fűtő kapcsolóját ezzel elindítva a másodlagos fűtőrendszert ami tartalékként szolgál és a durvább határokon belül tartja a hőmérsékletet, valamint rásegítés ha hideg van kint, és a falak gyorsan hűlnek.
A 150W-os fűtőtest kb. 1 óra alatt felfűti a szükséges hőmérséklet 95%-áig a bent lévő levegőt. Ezután bekapcsolhatjuk az elsődleges fűtést is, vagyis a szobatermosztát által vezérelt villanykörtét amit a PC ventilátor hűt.
Ez pontosan a meghatározott hőmérsékletre fűti a levegőt, és gyakorlatilag nem engedi bekapcsolni az akvárium fűtőt mivel az alacsonyabb hőmérsékletre van állítva.
A ventilátor működése leállítható ha szeretnénk hőlépcsőt kialakítani a szintek között, egyértelmű hogy a melegebb levegő fölfelé áramlik és ott megreked.

A készülék még rendelkezik egy világítás kapcsolóval is, amit célszerű nem elfelejteni lekapcsolni mert maga is fűt! :)

Működési elv:
Az egész lelke a szobatermosztát, amely saját előfűtéssel is szerelhető a pontosabb kapcsolás érdekében. Ez ha eléri a kapcsolási hőmérsékletet akkor le vagy felkapcsol. Ha lefül a levegő zár egy áramkört, ez egy relét kapcsol be ami egyszerre két áramkört zár. A PC ventilátor áramkörét, és a villanykörtéét. Ekkor mindkettő üzemel és fűti fel a levegőt, ha elérte a megfelelő hőmérsékletet akkor a fém a termosztátban annyira kitágul hogy megszakítja az áramkört és lekapcsolja a ventilátort és az égőt. És így tovább... A ventilátor áramkörén van egy másik kapcsoló amivel minden körülmények között lekapcsolva lehet tartani. Az akváriumfűtő egy külön rendszer, önmagától is működik, függetlenül a szobatermosztáttól, ez a tartalék. Bár nagyon pontatlan és egymaga sosem a megfelelő hőmérsékletre fűt mert a víz csak lassan melegíti a levegőt, ezért nehezen követi annak gyors hőingásait, de arra jó hogy életben tartsa a műhelyben lévő tojásokat a legnagyobb tél közepette is.
Ha áramszünet van a 20l víz hőtározóként működik, ami akár 5-6órára is biztosítja az életben maradáshoz szükséges meleget.

Én ezt olvastam végig és e szerint valósítottam meg a keltető elkészítését. Csak ügyesen Hajni ha majd szükség lesz rá :wink: Ui: sajnos a képeket már nem lehet megjeleníteni :?
Laura13
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: bali88 » 2014 szept. 23. kedd, 10:08

lord írta:Túlméretezni nem szabad, ezt már sokszor leírtam itt, mert a termosztát hibája miatt túlmelegedve megfőzheti a tojásokat...

Egyetértek, ez nagyon fontos! Meg az, hogy lehetőleg új akvárium fűtőt használj, meg abból is valami normális minőségűt, akkor kisebb az esélye, egy meghibásodásnak. És a tojások megfőzősének.(tapasztalat) De ezt egy külső termosztátos kapcsolóval még biztosabbá lehet tenni.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: lord » 2014 szept. 23. kedd, 08:25

Nálam külön fedele van a fűtött vizesedénynek (akvárium az akváriumban :D); így nem válik csöpögőssé az egész. Ezen felül a tojások zárt dobozban vannak, így azoknak a nedvességtartalmát a keltetőközeg állapota befolyásolja, a környezet kevésbé.
Ha nyitott dobozban tartod a tojásokat, akkor a nagy szellőztetéseket nem ajánlom, mert megfázhatnak.

Fel-le kapcsolás nem időintervallum szerint megy, hanem termosztátos akváriumfűtővel, ami szabályozza magát (de nem szabad elhinni a ráírt hőértékeket, mert az soha nem fog egyezni a ténylegessel... külön kell mérni a hőmérsékletet és ahhoz igazítani a fűtőt). A teljesítmény attól függ, mekkora hőmérséklet-különbség van a szoba és a keltető belseje között. Nálam egy 25 wattos fűtő elvisz kb nyolc liter vízzel fűtve egy viszonylag nagy (összesen 60 literes), de kívülről hungarocellel burkolt keltetőt, akár 7-8 fok különbséggel is a szoba és a keltető közt.
Túlméretezni nem szabad, ezt már sokszor leírtam itt, mert a termosztát hibája miatt túlmelegedve megfőzheti a tojásokat...
Jobbára ártalmatlan
lord
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: Madocsai92 » 2014 szept. 22. hétf., 23:20

Köszönöm a választ :)
Akkor lényegében annyi hogy a száraz keltetés egyszerű megcsinálni, de a keltető tőzeg sokba van (több kell).
Az akváriumos dolog meg szerintem korrektebb.
Amúgy az akváriumos keltetős témába annyi kérdésem lenne hogy hogyan oldjátok meg hogy ne legyen penészes? (naponta szellőztetés? )
Milyen időközönként kapcsoljátok le ? Meg milyen telj. melegítőt használtok ?
Madocsai92
Látogató

HozzászólásSzerző: DaFfe » 2014 szept. 15. hétf., 16:42

értettem köszönöm! :) =D> megint okosodtam :lol:
DaFfe
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: lord » 2014 szept. 15. hétf., 12:48

Annyit tennék hozzá, hogy a száraz keltetőben nagyobb mennyiségű keltetőközeggel kell dolgozni, hogy stabil maradjon a nedvességtartalom és a hőmérséklet a tojások körül. Egyebekben ugyanolyan jó mindegyik.
Jobbára ártalmatlan
lord
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: bali88 » 2014 szept. 15. hétf., 12:35

Ez is jó. Én egy kicsi akváriumból csináltam keltetőt, a vízmelegítős módszerrel, így is tudtam gekkókat keltetni.
Egyébként ez a száraz keltetős inkubátor jó szvsz a vitorlásokhoz is.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: DaFfe » 2014 szept. 15. hétf., 11:36

ahha értem. :D szóval akkor ez ami itt van ez a jó? :D :?: :!:
DaFfe
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: Szabi1437 » 2014 szept. 15. hétf., 11:01

Szia DaFfe!

Ezt hívják száraz keltetőnek. Így működik a pl. a Lucky Reptile Herp Nursery, stb. Nem feltétlenül a keltetőben kell magas páratartalomnak lennie, hanem a tojás környezetében. Amit te láttál, az azért volt így megoldva, mert a vizet fűtötték, ez fűtötte a keltetőt (levegőt) és a tojást (keltetőközeget). A száraz keltőtőnél más módszerrel fűtenek, a tojást egy dobozba teszik a keltetőközegre, és mivel ez nedves, ez biztosítja a páratartalmat a keltetés ideje alatt.
Szabi1437
Stabil Tag

Következő

Vissza: Tenyésztés