blocks.gif

· GYIK
· Reptilia fórum
· Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 179 vendég és 0 regisztrált tag olvas minket.

blocks.gif

Reptilia fórum • Téma megtekintése - Páratartalom

Páratartalom

Re: Páratartalom

HozzászólásSzerző: bali88 » 2017 dec. 27. szer., 08:53

igen pont ezek vannak. bár én a páramérőt ennek az árnak kb a feléért vettem még vaterán, egy bal0g0va nevű felhasználótól. Neki voltak UV izzói is.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: hun_locsa » 2017 dec. 26. kedd, 21:23

Akkor, már csak a pontosság kedvéért:
-Ez a fajta párásító http://bugs-world.com/termek/chameleonf ... orendszer/
-ez a fajta mérő http://bugs-world.com/termek/exoterra-d ... ombometer/
Amik jók lehetnek. :)
A csipeszhez sajnos picik a tücskök. :/
Köszönöm a gyors segítséget!
hun_locsa
Újonc

HozzászólásSzerző: bali88 » 2017 dec. 26. kedd, 20:28

Nálam még sosem penészesedett egyik terráriumban sem a kókuszrost. Pont ez a jó benne. Rakj alá nyugodtan többet.
Max etesd csipeszről, vagy rakd a vitaminozott tücsköket egy magasabb peremű tálba, aztán onnan levadássza őket.
Én a chameleonfarmos párásítót vettem, teljesen jó, adnak hozzá mindent. Egyetlen hátránya, hogy a fúvókái hamar eltömődnek, mert nálunk nagyon kemény a víz.
Páramérőből én az exoterrásat vettem, ami hő és páramérő egyben.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: hun_locsa » 2017 dec. 26. kedd, 16:35

Most kb 2 centi alatta a rost (ez a tasaknak a fele volt). Ennél még vastagabban kellene szétterítenem? Adtak mellé egy rövid leírást, ahol 5 cm-t ír, az oldalukon meg azt, hogy me túl vastagon, mert alámásznak a tücskök és hamarabb penészedik. Így én sokallottam az 5 centit.
Párásítón gondolkoztam egyébként is. Milyet érdemes venni?
Bármilyen digitális mérő megfelel?
hun_locsa
Újonc

HozzászólásSzerző: bali88 » 2017 dec. 26. kedd, 16:09

Rakj alá vastag nedvesített kókuszrost aljzatot, az is sokat párologtat. a lámpa alatt alapból szárazabb a levegő. Ezek az analóg pára, meg hőmérők amúgy sem jók semmire, pontatlanok. Akkor már inkább vegyél digitálisat, az jobb.
Én a rendszeres párásítást egy autómata párásítóval oldottam meg. Be lehet állítani az időkapcsolóján, hogy naponta hányszor, és milyen hosszan permetezzen vizet.
De ha reggel alaposan párásítasz, meg még egyszer, mikor dél után hazaérsz, az az is elég kell hogy legyen neki.
Az sem jó, ha úszik az egész a vízben. Megjelenik hamar a penész, stb.
Egyébként az élő növényt sem érdemes nagyon erőltetni, legalábbis nekem a fikusz, meg a schefflera is pár hét után ledobta a leveleit, és tönkrement. Nem igazán szerették a folyamatos permetezést.
bali88
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: hun_locsa » 2017 dec. 26. kedd, 14:51

Sziasztok!
Szombaton vettem egy kaméleont, terráriumos csomaggal volt benn minden ami kellhet. Eszik szépen, van széklet stb..
DE a páratartalommal nem tudtam az elmúlt 3 nap alatt megküzdeni, mivel ha bespriccelek felmegy 80%ra, aztán kb két három óra alatt visszaesik a felére. Viszont ennyit idő alatt kb elkezd leszáradni a terrárium oldala is. Hát ez alapján az eladó által mondott 2 spriccelés nem elég. Nem is tudnék többet, mivel reggel 7 és este 6 között nem is vagyok itthon. Úgyhogy jó lenne a párát beállítani valahogy ebben az egy hétben, mert azt nem szeretném, hogy napközben a szárazságban valami baja legyen szegénynek.
Olvasgatom, hogy csalnak ezek az EXO órák, nekem a dupla van ami hőmérsékletet és párát is mér. Most betettem egy natur digitális hőmérős órát kíváncsi leszek mennyit csal.
Lámpával is játszadoztam már ma, hogy feljebb tettem illetve feltekertem teljesen a kerámiában ez mennyit számíthat?
Tennék fel egy képet is, hogy most ez az alap elrednezés megfelelő-e?
Köszi
Csatolmányok
P_20171226_144638.jpg
hun_locsa
Újonc

HozzászólásSzerző: partxxx » 2015 ápr. 23. csüt., 19:40

Hallás
Nagyon sokan tévesen azt gondolják, hogy a sisakos kaméleon süket, ám ez egy tévhit. Ez a tévhit főként abból adódik, hogy a fül szinte teljesen láthatatlan. Nincs külső hallójárat, valamint dobhártya sem. A fül belső részében folyadék található, ez biztosítja a hallást.
A sisakos kaméleon hozzávetőlegesen 200-600 Hz közötti hangokat érzékel, tehát igenis jól hall.
Ha süketek lennének, akkor semmi értelme nem lenne annak a doromboló hangnak, amit akkor adnak ki, amikor a számukra már megszokott ember megfogja őket.
Amikor már kicsit nagyobbak, és párosodni akarnak, a nőstény kaméleon akkor is ezt a doromboló hangot adja ki, amikor a leendő párjuk átöleli őket, és a nőstény megfelelőnek tartja a hímet, hogy a párja legyen.
Ha erősen fülelsz, akkor is hallhatod ezt a hangot, ha valamitől megrémülnek, ha nagyon félnek, akkor is dorombolnak.
Tehát, mindent összevetve, ugyan miért adnának ki hangokat, ha ők maguk semmilyen hangot nem hallanának, és a fajtársaik sem. Ennek nem lenne semmi értelme.

http://www.sisakoskameleon.hu/erzekeles

kicsit szétnéztem előtte és a kerámiatárcsák rezonancia frekvenciája kb 1MHz vagy nagyobb, abszurdan magas, de ha csak 20KHz-nél nagyobb, az már 2 nagyságrenddel nagyobb mint a hallástartománya az állatnak
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: lord » 2015 ápr. 23. csüt., 16:49

Engem azért érdekelne, hogy az ultrahangya, amivel ez működik, nem zavarja az állatokat? Az, hogy mi nem érzékeljük, még nem garancia arra, hogy őket nem idegesíti
Jobbára ártalmatlan
lord
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: partxxx » 2015 ápr. 22. szer., 21:17

Üdv,

úton van egy automatizált környezet szabályozás, amit tervezek és a páratartalom szabályozására kerestem frappáns ötletet

szabályozás nem lesz egyelőre csak folyamatos párásítás
hozzávalók:

először rendeltem ebayről egy úszó ultrahangos porlasztót http://www.ebay.com/itm/231528126527
van itthon kismillió usb-s tápegység, de ebayen 1$-ért szintén beszerezhető
festettünk és a fal-háló egy masszív kartonhengerre volt felcsévélve
műanyag cserép (milyen hülyeség ez már? fából vaskarika)
uncle beans üveg

- gondolom egy usb-s kütyüt bárki be tud kötni
- a műanyag cserépen keresztül húztam a vezetéket, hogy majd ezzel zárjam le a hengert, hogy ne tudjon beleesni semmi
- a kartonhengert fához való vágó koronggal benyestem több helyen majd körbe kicsit legyalultam, hogy ne látsszon annyira műnek
- az uncle beans-t csurig töltöttem, és beletettem a porlasztót (a hengeren keresztül)

viola', csobogó nélküli, olcsó és egyszerű folyamatos párásító
a porlasztó úgy van megoldva, ha nincs alatta víz nem működik (szárazfutás védelem)

edit -- egy festés azért ráférne :) meg a kivágásokat lehetne vastagítani, de fél 11-kor nem kezdek neki flexelni :D
edit2 -- rendeltem ilyet is, majd ha megérkezik írok róla http://www.ebay.com/itm/351127425403

IMG_20150422_215841.jpg
IMG_20150422_215841.jpg (39.83 KiB) Megtekintve 2494 alkalommal.

IMG_20150422_215932.jpg
IMG_20150422_215932.jpg (41.35 KiB) Megtekintve 2494 alkalommal.

IMG_20150422_220006.jpg
IMG_20150422_220006.jpg (39.57 KiB) Megtekintve 2494 alkalommal.
partxxx
Látogató

HozzászólásSzerző: Snikos » 2012 ápr. 03. kedd, 18:18

CooLy írta:SZia Snikos ! jelenleg én még a hőmérsékletet az exoterrással mérem a páratartalmat meg már nem is mérem mert aqua terkó lévén a a vizszűrő levegőztet ezért a terkó két széle mindíg párás nincs is miről beszélni :P

én ezeket onnan tudom hogy ismerősömnek hőtechnikai mérésekkel ténykedő cége van és megnéztük hőkamerával a dolgokat ill. egy logger-el végig mértem a hőlépcsőt is . ez a kütyü egy adatrögzítő kis doboz eés ipari mérésekre szolgál szoval elég pontos ! ( vmi fél százalékot téved 85% ig onnan egyet valahogy igy már pontosan nem tudom ) :D
ő mondta nekem hogy itt az ár az ami meghozza azt a szinvonalat hogy 80% is mutat valamit (elvégre a gyártó amikor tervezi a hőmérőjét nem arra gondol hogy cuccát egy egy esőerdő mély pontjának megefelő páratartalom éri :D )
megkérdem majd valamikor hogy konkrétan van e vmi márka amit javasol!!

Értem =) Ha megkérdezed viszont azt nagyon megköszönöm =)
Snikos
Tag

HozzászólásSzerző: CooLy » 2012 ápr. 03. kedd, 15:32

SZia Snikos ! jelenleg én még a hőmérsékletet az exoterrással mérem a páratartalmat meg már nem is mérem mert aqua terkó lévén a a vizszűrő levegőztet ezért a terkó két széle mindíg párás nincs is miről beszélni :P

én ezeket onnan tudom hogy ismerősömnek hőtechnikai mérésekkel ténykedő cége van és megnéztük hőkamerával a dolgokat ill. egy logger-el végig mértem a hőlépcsőt is . ez a kütyü egy adatrögzítő kis doboz eés ipari mérésekre szolgál szoval elég pontos ! ( vmi fél százalékot téved 85% ig onnan egyet valahogy igy már pontosan nem tudom ) :D
ő mondta nekem hogy itt az ár az ami meghozza azt a szinvonalat hogy 80% is mutat valamit (elvégre a gyártó amikor tervezi a hőmérőjét nem arra gondol hogy cuccát egy egy esőerdő mély pontjának megefelő páratartalom éri :D )
megkérdem majd valamikor hogy konkrétan van e vmi márka amit javasol!!
CooLy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: Snikos » 2012 márc. 29. csüt., 19:45

Nem sajnálom rá a pénzt csak vége legyen már egy jó... el sem hiszitek hányat próbáltam már ki... az Exo terrás digitális sz@rról ne is beszéljünk....... permetező rendszer épp kikapcsolt, tocsog az egész terkó de még az érzékelő fej is vizes és aszondja 18... néha jót nevetek rajta... :D nehezen tudom elképzelni egy esőerdő terkóban hogy le tudna menni a pára 18ra... Bakker :D a sivatag évi átlag páratartalmi is 30 :D ez meg aszonnya nekem 18...
Nekem ez az ú.n Exo Terra combometer van... azt viszont meg kell hagyjam a hőt rendesen méri.. nálam 1-2 fokot ha téved. Az meg belefér (persze keltetőnél már annyira nem szerencsés de a terráriumba elfér... természetben is ingadozik ennyit).
CooLy a szavaidból úgy vettem ki, hogy te már találtál olyat ami bevált.. ha szabad kérdeznem az melyik?
Snikos
Tag

HozzászólásSzerző: CooLy » 2012 márc. 29. csüt., 17:53

SZiasztok !

Jót ötlet ez a topik mert én is 3 hónapot szívtam mire jó lett a páratartalom a terráriumban és kb 80 rongyot vitte el a kisérletezés úgyhogy ezt meg lehet spórolni már másoknál..:)
plussz sok kígyós könyv és könyvíró is ahogy látom csak a kigyótartáshoz ért a terrárium-növény,hőmérséklet és páratartalom kialakításához naggyából fingjuk nincs!

Az exo-terrás digitális cucc hőmérsékletben 2-3 fokot téved :D csak annyira pontos :D páratartalomról meg ne is beszéljünk nekem aqua terráriumba 22% ot mutat :D
Sajnos azt kell hogy mondjam hogy páratartalom mérésben sajnos csak a komolyabb minőségi cuccok jók a többiek csak úgy hellyel közzel mérnek jól 80%-on felül .. tízezer forinton felül már lehet kapni szerintem jót ezt nem nagyon lehet megúszni !
CooLy
Rendszeres látogató

HozzászólásSzerző: Snikos » 2012 márc. 28. szer., 10:35

Esetleg itt körül lehet nézni egy megbízható páramérő érdekében.
http://www.abako.hu/homero/hygrometer.htm
Snikos
Tag

HozzászólásSzerző: BurmeseSnakes » 2012 márc. 24. szomb., 11:55

Hát igen, jól jönne valami megbízható de megfizethető páramérő. Igaz még nekem annyira nincs szükségem rá, a mostani állatoknak érzésre lövöm be a párát és úgy néz ki elég jól. De a későbbiekben mindenképp jól jönne, akár keltetőnél is.
BurmeseSnakes
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: Snikos » 2012 márc. 24. szomb., 11:06

Hiába.. =/ Vettem már pár analóg páramérőt is... amint felmegy 80 %-környékére meghülyül aztán onnantól hiába kalibrálom... Ezért is írtam, hogy tud e valaki valami ami megbízhatót ami magas értékeknél sem kattan meg.
Snikos
Tag

HozzászólásSzerző: desszantkacsa » 2012 márc. 23. pén., 21:41

Bocsi nem biztos hogy,jól tudom de,az új páramérőt használat előtt be kell kalibrálni.Akkor megközelítőleg pontosan mér.
desszantkacsa
Látogató

HozzászólásSzerző: Snikos » 2012 márc. 14. szer., 20:20

Exos van nekem is.... méghozzá a digitális Hő és páramérő.. a hőt jól méri de a páratartalom......... ne mondja már nekem amikor tocsog a víztől a terrárium, hogy az 34% mert falnak megyek... Tele van élőnövénnyel, kókuszrost a talaj ami elég rendesen vizes, napi többször permetezek... és folyton alacsony értéket mutat... fölmegy 70-80ra fél óra múlva megint leesik.. azért annyi idő alatt nem megy ki ennyire..
Arachnida fórumot nem nagyon szoktam egyébként figyelni de majd most akkor megnézem :) Köszi :)
Snikos
Tag

HozzászólásSzerző: ridelife » 2012 márc. 14. szer., 16:19

exorol te vagy az elso aki jot mond.de akkor is baromi draga.

arachnidas topikban van egy csomo sokkal olcsobb alternativa ami parat es hot is mer egyben.
ridelife
Stabil Tag

HozzászólásSzerző: Gyikn » 2012 márc. 14. szer., 16:15

Exoterrának én a hőmérőjét használom, nekem pontos! Van páratartalom mérő is (kb. 1500Ft)
Gyikn
Fanatikus Tag

HozzászólásSzerző: ridelife » 2012 márc. 14. szer., 15:43

ezt a kerdest en a terrariumi berendezesek topikba raktam volna.
egyebkent arachnidan van kulon topikja.

ime:http://www.arachnida.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1461
ridelife
Stabil Tag

Páratartalom

HozzászólásSzerző: Snikos » 2012 márc. 14. szer., 14:07

Sziasztok!
Nem találtam olyan topikot ahol fel tudtam volna tenni a kérdés, ezért nyitottam is egyet.. Ki mivel mér páratartalmat? Már számtalan páratartalom mérőt kipróbáltam már de egyik sem volt megbízható. Tud esetleg valaki ajánlani valamit?
Snikos
Tag

Vissza: Terráriumok